Министерство на земеделието преведе над 5 млн. лева по екосхеми: Вижте подробности за субсидиите и изискванията

Тази интервенция е част от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023–2027 и включва две основни практики за изпълнение

0
744
Краставици
Краставици. Снимка: Държавен фонд "Земеделие"

Държавен фонд „Земеделие“ /ДФЗ/ изплати над 5 млн. лева /5 076 691 лева/ на 2471 земеделски стопани, участващи в екосхемата за екологично поддържане на трайните насаждения /Еко–ТН/ за Кампания 2023. Тази интервенция е част от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023–2027 и включва две основни практики за изпълнение.

Екосхемата за екологично поддържане на трайни насаждения включва две основни практики, които земеделските стопани могат да изберат за изпълнение. Условията за допустимост и размерът на субсидиите са определени от Наредба 3 от 10.03.2023 г. и заповедта на министъра на земеделието и храните.

Практика 1: Засяване и отглеждане в междуредията

Описание: Земеделските стопани трябва да засяват и отглеждат в междуредията и по вътрешната граница на парцелите с трайни насаждения една или смес от културите, изброени в Приложение 15 на Наредба 3 от 10.03.2023 г.
Субсидия: 224 лв. на хектар
Изисквания: Културите, които могат да бъдат засявани, са посочени в Приложение 15, което предоставя списък с допустимите култури за междуредията.

Практика 2: Поддържане на ивици с естествена растителност

Описание: Поддържане на ивици, заети с естествена растителност, по краищата на парцелите с трайни насаждения.
Субсидия: 119,69 лв. на хектар
Изисквания: Максималната ширина на ивицата е до 20 метра, а минималната – 1 метър. Върху тези ивици не трябва да се използват продукти за растителна защита.

Подпомагането се извършва за допустимата площ след извършване на всички проверки. За да бъдат допустими за подпомагане, земеделските стопани трябва да спазват следните изисквания:

Съгласно Наредба 3 от 10.03.2023 г., чл. 42 – Земеделските практики трябва да се прилагат за парцели с трайни насаждения, за които е избрана схема Еко-ТН. Земеделските стопани могат да избират между двете практики, описани по-горе, в зависимост от нуждите и възможностите на своите стопанства.

Подпомагането на земеделските стопани чрез екосхемите за екологично поддържане на трайни насаждения е ключов елемент от стратегията за устойчиво развитие на земеделието в България. Чрез предоставянето на субсидии за практики, насочени към опазване на околната среда, ДФЗ цели да стимулира устойчивото земеделие и да подкрепи стопаните в тяхната работа. Изпълнението на условията по екосхемите е от съществено значение за осигуряване на финансиране и успех на тези инициативи.

Един от най-популярните суперплода по нашите ширини: Защо трябва да се яде всеки ден?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments