Министерството на електронното управление разработва платформа, която да улесни вноса на работна сила, предаде „БНР“. Работодателските организации настояват да има и активна политика по отношение на мигрантите, за да може те по-лесно да навлизат на пазара на труда у нас. Според бизнеса именно това е реален и възможен подход за решаване на проблемите с намирането на кадри.
Работодателите настояват спешно да бъде направен анализ за нуждите на пазара на труда, като например какви умения са необходими и търсени. След това трябва да се предприемат и спешни действия в посока тяхното обезпечаване.
Мария Минчева от Българската стопанска камара коментира, че през последните месеци това е тема номер едно. И това е така, защото всички компании твърдят, че няма хора за освободените от тях позиции. Освен това има драстична разлика между това, което се предлага като компетенции на пазара на труда, и търсените такива. Огромна е разликата и между нуждите на бизнеса и това, което му предлага като кадри образователната система.
Минчева обясни също така, че много компании са започнали сами да правят центрове за професионално обучение. По този начин те са опитват да намалят разликата между търсените компетенции и това, което им предлага като свободни кадри пазарът на труда у нас.
Затова бизнесът настоява да бъдат предприети спешни мерки от различни институции. Целта е да се облекчи трудовата и миграционната политика.
Работодателите приветстваха инициативата на Министерството на електронното управление за създаването на платформа в тази посока. Тя ще дигитализира процеса по внасяне на работна сила отвън. Минчева изрази надежда, включително и чрез законодателни промени, България да се превърне в една атрактивна дестинация за работниците от различни държави. Тя бе категорична, че страната ни не е място, което не е добра за живот и работа.