Министерството на правосъдието с четири предложения до Народното събрание

0
32
Янаки Стоилов
Янаки Стоилов. Снимка: Министерство на правосъдието

„Днес внасяме в парламента два работни законопроекта и два анализа, които да бъдат на разположение на парламентарните групи“. Това заяви министърът на правосъдието проф. Янаки Стоилов.

Той обясни, че дейността на министерството в последните 10 седмици е преминала в съответствие със заявените от служебното правителство принципи – професионализъм, почтеност и прозрачност.

Проф. Стоилов и заместниците му са се съсредоточили в заявените приоритети – работа за подобряване на административното обслужване на гражданите, премахване на лошите практики, формирани с годините, и засилване на взаимодействието със съдебната власт чрез Висшия съдебен съвет.

„Едното предложение е да бъда направени промени в Закона за българското гражданство, така че да се премахне т. нар. „инвестиционно гражданство“. Във връзка с това съм изпратил искане до ДАНС да направи проверка за последните няколко години на гражданствата, придобити на това основание, тъй като съществува изискване инвестициите да бъдат поддържани през определен период и законът дава възможност, ако бъдат нарушени, да се стигне до отнемане на гражданство“, обясни министърът на правосъдието.

Другото законодателно предложение цели да се запази дейността на държавното предприятие Фонд „Затворно дело“, но така че то да осигурява заетост на лишените от свобода, подобряване на битовите условия в затворите, подобряване на качеството на храната и намаляване на нейната цена. Проф. Стоилов е възложил на инспектората проверка на няколко имота, които са към предприятието и се намират във Варна. Договорите за тяхното стопанисване са изтекли преди няколко години, като средства от тази дейност не постъпват в държавата.

Министерството на правосъдието предоставя на депутатите и анализ на получената информация за дейността на специализираната прокуратура и съд. Стоилов допълни:

„Предлагаме да се запазят добрите страни на специализираното правосъдието, без това да изисква продължаване на дейността на специализираната прокуратура и специализирания съд в този им вид. Необходимо е да се обсъди предметния обхват на престъпленията, които е целесъобразно да бъдат разследвани и разглеждани по този ред. За нас оптималното решение е да се създадат специализирани отдели, респективно отделения, в седалищата на сегашните апелативни райони.“

„Тоест на пет места в страната да бъдат формирани такива отдели и отделения, които да се занимават с престъпления, попадащи в обхвата на специализираното наказателно правосъдие. По този начин ще се запази натрупаният опит и в същото време ще се избегнат неефективни и лоши практики. Ще се предотврати и възможността за местни влияния, тъй като, ако във всеки окръжен съд и прокуратура се разглеждат такива дела, подобни въздействия са твърде вероятни“, каза още проф. Стоилов.

Заместник-министър Мария Павлова уточни, че по отношение на висящите дела пред специализирания съд, се предлага те да бъдат довършени от съдебните състави, пред които се образувани, за да се спази неизменността на състава, заложен в нашето законодателство. Тя подчерта още, че по делата, за които няма започнало съдебно следствие е предвидено да бъдат прехвърлени в някои от специализираните отделения в петте окръжни съдилища, към апелативните райони в страна, като съответният апелативен съд ще се явява въззивен.

Павлова посочи, че според статистиката на Върховния касационен съд над 50% от делата срещу организирани престъпни групи още на първа инстанция приключват или с оправдателни присъди или с присъди за вторични престъпления, като например кражби, които са подсъдни на районен или окръжен съд. 

Заместник-министър Иван Демерджиев обясни, че в позиция на административните ръководители на Специализирания наказателен съд и на Апелативния специализиран наказателен съд се сочи, че кръгът на делата, с които се занимава спецсъдът и спецпрокуратурата е много разширен. 

На парламента е предоставен и анализ на съдебната карта на съдилищата в Република България на база организираните от министерството дискусии.

Министър Стоилов отбеляза, че не вижда проблем да бъде обявено името на прокурора, на когото е разпределено да извършва проверката по сигнала срещу главния прокурор Иван Гешев.

„Предполагам, че е избран по принципа на случайното разпределение на преписките. Така или иначе, той ще стане известен и е по добре тази информация да бъде оповестена от прокуратурата, а не по друг канал“, допълни проф. Стоилов.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments