Финансовите министри на Европейския съюз не срещнаха единодушие за по-голяма финансова помощ за пострадалите от коронавируса икономики след преговори, продължи цяла вечер. Заседателят на срещата от сряда пренасочи дискусията за четвъртък, съобщи Reuters.
Дипломатически и други официални източници твърдят, че спор между Италия и Нидерландия за условията, според които страните следва да бъдат причислени към кредитния план на еврозоната за правителствена борба с коронавируса, са възприели гласуването на отпускането на финансова помощ от половин трилион евро.
“След дискусии, продължили 16 часа, се доближаваме до решение, но още не сме го достигнали”, коментира заседателят на еврогрупата Марио Сентено в сряда сутринта. “Разпуснах срещата, като ще продължим утре”.
Към 14:30 във вторник финансовите министри започнаха преговорите, които продължиха цяла вечер с редица спънки, спорове и аргументации. Целта на срещата бе да се достигне до единно решение за финансов пакет от мерки, с които да се помогне на правителства, компании и частни лица.
Надеждата бе, че ще се стигне до бързо съгласие за отпускането на половин трилион евро, които да облекчат икономическите последици за страните членки и да финансират възстановяването от пандемията. Същевременно срещата се очакваше да сложиш край на разделението относно размера и обхвата на предвидените мерки.
За съжаление разделението се прояви отново. Един от дипломатическите източници на “Reuters”, коментира, че “италианците искат споделянето на дълга да бъде анализирано в по-големи детайли за в бъдеще като инструмент за скоростно възстановяване от кризата. Нидерландците далеч не са съгласни.”
Емитирането на общ дълг е конфликтна точка още от началото на финансовата криза и на кризата в еврозоната от преди 10 години. Разделението се корени в представите за приравняването на южни страни като Испания и Италия с фискално-умерения север, воден от Германия и Нидерландия.
В случай, че се стигне до съгласие, комбинираните пан-европейски и правителствени мерки ще се превърнат в най-голямата финансова програма за възстановяване в света, надминавайки Съединените Американски Щати по изчисления на “Reuters”.
Превод: Ивайло Йотов