Министрите от страните от БРИКС призовават за ребалансиране на глобалния ред, далеч от Запада

0
52
БРИКС
БРИКС. Снимка: BRICSza, Facebook

Среща на външните министри от групата на нациите БРИКС в Южна Африка призова за ребалансиране на глобалния ред, далеч от западните нации, пише „BBC“.

Южноафриканският външен министър Наледи Пандор заяви, че визията на групата е да осигури глобално лидерство в свят, раздробен от геополитическо напрежение, неравенство и глобална несигурност.

БРИКС е акроним за Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.

Твърденията за руски военни престъпления в Украйна помрачиха разговорите.

Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин във връзка с обвиненията и като член на съда Южна Африка ще бъде задължена да го арестува, ако присъства на срещата на върха на БРИКС, планирана за Йоханесбург през август.

БРИКС се разглежда от някои като алтернатива на групата от развити страни Г-7, която проведе годишната си среща на върха в японския град Хирошима миналия месец и на която присъстваха също лидерите на Бразилия и Индия. Членовете на Г-7 са силно критични към Русия и Китай.

Страните от БРИКС имат общо население от повече от 3,2 милиарда души, което представлява около 40% от около 8 милиарда души в света. В първия от двата дни на преговорите в Кейптаун индийският министър на външните работи Субрахманям Джайшанкар каза, че срещата трябва да „изпрати силно послание, че светът е многополюсен, че се балансира отново и че старите начини не могат да се справят с нови ситуации“. Той изтъкна:

„В основата на проблемите, пред които сме изправени, е икономическата концентрация, която оставя твърде много нации на милостта на твърде малко.“

Бразилският външен министър Мауро Виейра описа БРИКС като „незаменим механизъм за изграждане на многополюсен световен ред, който отразява устройствата и нуждите на развиващите се страни.

Китайският заместник външен министър Ма Жаосю пък смята, че групата БРИКС може да бъде разширена, за да предоставя помощ на развиващите се страни и нововъзникващите пазарни икономики.

Руският външен министър Сергей Лавров подчерта, че „повече от дузина“ страни, включително Саудитска Арабия, са изразили интерес да се присъединят към групата.

Присъствието му на събитието беше посрещнато с протести, като демонстранти държаха снимка на Лавров с думите „убиец на деца“. Един от протестиращите коментира пред агенция АФП, че е трудно да се види, че южноафрикански служители стискат ръката на човек, който е част от тези системни военни престъпления срещу украински деца“, препратка към делото на Международния наказателен съд срещу Путин.

Управляващият Африкански национален конгрес (ANC) на Южна Африка има дългогодишни връзки с Русия, които датират от годините на управление на бялото малцинство преди 1994 г., и страната отказа да критикува нахлуването на Москва в Украйна. По-рано тази седмица заместник-министърът коментира, че страната планира да промени законите си, така че да има властта да решава дали да арестува или не лидер, издирван от МНС.

На пресконференция д-р Пандор беше попитан от кореспондента на „BBC“ Андрю Хардинг дали Путин ще бъде арестуван, ако дойде на срещата на върха през август. Тя отговори:

„Президентът Сирил Рамафоса ще посочи каква е крайната позиция в Южна Африка.“

Високопоставен служител в частен разговор описа ситуацията като дипломатически кошмар, от който южноафриканското правителство отчаяно се опитваше да се измъкне, а един от вариантите, за които се твърди, че се разглежда, е преместването на срещата на върха в друга държава.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments