Очаква се най-малко 600 миньори и енергетици да излязат на протест под прозорците на властта в София. Сред организаторите на днешното недоволство са от КТ „Подкрепа“ и КНСБ. Протестиращите искат експлоатацията на въглищните централи да продължи и след либерализацията на пазара на електроенергия. Те твърдят, че заради квотите за въглеродни емисии, които Европейският съюз /ЕС/ налага, токът, произвеждан от ТЕЦ-овете е прекалено скъп, за да се продаде на борсата, което ще доведе до затварянето на централите по икономически причини. А това от своя страна ще доведе до загуба на хиляди работни места.
„Бяхме на косъм гражданите да плащат по-висок и скъп ток. Електроенергийната система в страната е пред срив. Работят много малко въртящи се мощности. Това ще един от последните мирни протести“, коментира пред „NOVA“ протестиращият Наско Митев и добави, че в момента електроенергийната система в страната в момента била пред срив, защото работели много малко въртящи се мощности.
Митев изтъкна, че болката на недоволните се крие в това, че в София не ги чуват. По думите му в комплекс „Марица изток“ работят експерти, които не били чувани в столицата.
„Опасявам се, че това е последният мирен протест. Ако не ни чуят и наистина не се вземат правилните и адекватни мерки, така че комплексът да го има – не заради нас, а заради хората и заради тези, които работят тук. Опасявам се, че нещата ще ескалират много скоро, защото нищо не се случва за региона, нищо от обещанията, които имахме. Парадоксът е, че нарушават собствените си решения, на Народното събрание и хората са безкрайно ескалирали!“, добави още той.
На този фон в един от последните дни на 49-ия парламент се очаква депутатите да решат окончателно дали да отложат с година либерализацията на пазара на електроенергия. Така излизането на свободния пазар ще се случи на 1 юли 2025-та, вместо още от тази година. Целта е дотогава държавата да подготви механизма за компенсации и да се попълни Фонда за енергийна сигурност. Трите предложения, идващи от БСП, ГЕРБ СДС и „Има такъв народ“, са обединение за второ четене в общ законопроект.
В проекта на решение за приемане на Пътна карта за климатична неутралност пише, че целта е такава да бъде постигната до 2050 г. чрез дълбока трансформация на националния енергиен микс към източници с ниски въглеродни емисии.
Само зелената зделка