Депутатът от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/ Ивайло Мирчев коментира приетите промени в Закона за защита от домашно насилие. Той публикува следния пост във Facebook:
„Една безкрайно закъсняла, но изключително важна крачка напред остана в сянка сред новините от последните дни: приетите промени в Закона за защита от домашното насилие. Важна, защото е абсолютно недопустима статистиката, която имаме: от началото на годината 12 жени в България са загубили живота си заради домашно насилие, и това е само за 2023 г.
Закъсняла, защото държавата ни трябваше отдавна да се е погрижила да предвиди адекватна защита и реална превенция. Тези 12 жени можеше да са живи днес. И всички други жертви от последните години – също. Можеше, ако част от политиците не бяха твърде заети да се пазят от несъществуващия „джендър“.
Промените вече са факт и искам да изкажа специална благодарност на Надежда Йорданова – един от авторите на законопроекта. Без нейните усилия и упорство, нямаше да сме тук днес. Както и на Татяна Камбурова, която застана с лицето си в парламента и се бори години, за да предпази други жени от това, което преживя тя.
Какви промени приехме в петък:
- Облекчаваме достъпа до правосъдие и въвеждаме безплатна правна помощ за пострадалите от домашно насилие.
- Заповедта за защита на жертвите на домашно насилие вече ще подлежи на незабавно изпълнение, без право на обжалване. Насилникът ще бъде отстраняван от общото жилище за определен от съда период и ще му бъде забранен контактът с пострадалия, включително по телефон, имейл и всички други възможни средства.
- Улесняваме закрилата на пострадалите от домашно насилие, които вече ще имат право да потърсят незабавна закрила в срок от три месеца, вместо от един, както досега.
- Разширяваме кръга на пострадалите лица, които могат да потърсят защита, а към извършителите добавяме: онези, на които детето е поверено или са им възложени грижи за него; роднини по права и съребрена линия до четвърта степен; партньори във фактическо съжителство, както и съпруг или бивш съпруг на родителя.
- Създаваме Национален съвет за превенция и защита от домашното насилие, който да работи на равнище министри и директори на държавни агенции, за да определя и координира политиките и да оценява изпълнението на мерките.
- Национална информационна система, създадена от Националния съвет, ще събира информация за случаите на домашно насилие в страната. Трудно е да се справим с проблем, ако не знаем точните му измерения, затова в системата ще събира данни за пострадалите, за извършителите и връзката между тях, за вида насилие и неговата история, включително подадените сигнали и молби. Със събраните данни Националният съвет ще може да изработва по-добри политики и мерки, за да запазим живота на повече хора.
За мен това е изключително важна стъпка към превръщането ни в зряло, демократично, съвременно общество. Срам ме е от това, че на България ѝ бяха необходими толкова много години, за да въведе разумна защита за здравето и живота на семействата. Човешки недопустимо е цената за политическите манипулации да се плаща в изгубени животи.“