„Не мога да кажа дали пожарът край бургаския квартал „Банево“ е запален от пастири, но в момента растителността още е доста зелена и няма смисъл да се пали умишлено. Напротив – щетата би трябвало да бъде много по-тежка за тях самите. В горските територии така или иначе рядко наблюдаваме пожари, които възникват в пасищата.“
Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните инж. Мирослав Маринов, който днес бе на посещение в Бургас. Той допълни, че първоначалната информация сочи, че огънят може да е тръгнал от животновъден обект, който се набира в близост до мястото на пожара.
„Съвместни екипи на Регионалната дирекция по горите Районни и служби и „Пожарна безопасност и защита на населението“ правят обходи на рисковите места, на които има повече посетители и има опасност от пожари. Търси се превантивния ефект, а не да наказваме нарушителите след пожара, когато щетите вече са нанесени.“
По думите му има съставени актове за палене на огън на разстояние по-малко от 100 метра до горските територии, като глобата е в размер от 500 до 5000 лева. Рискови обикновено са териториите около язовирите, реките, чешмите и къмпингите, където хората си позволяват да палят огън.
„Искам да апелирам към всички посетители стриктно да спазват правилата за пожарна безопасност. На първо място да не се пали огън на необозначени места. Барбекютата и скарите също не трябва да се оставят без надзор, тъй като от тях много лесно може да изхвръкне искра. Не трябва да се изхвърлят и стъклени бутилки, защото освен че замърсяват природата, може да се получи ефектът на лупата, който да предизвика пожар.“
Той цитира статистика, според която по-малко от 5% от пожарите възникват от природни явления. Такъв случай е регистриран край Силистра през изминалата седмица, където огънят е запален от мълния.