Мисията на Китай до далечната страна на Луната започва пътуване обратно

2
240
Супер Луна
Снимка: Национално управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство

Китай съобщи, че лунната сонда на страната е излетяла успешно от най-далечната точка на Луната, за да започне пътуването си обратно към Земята, носейки първите проби, събирани някога от този регион, съобщава „BBC“.

Държавните медии съобщават, че събирателният модул на апарата „Чанъе-6“ е излетял около 07:38 ч. във вторник /23:38 ч. по Гринуич в понеделник/, за да започне пътуването обратно. В неделя роботът се приземи в гигантски кратер близо до южния полюс на Луната, като това бе първото постижение в света, отбелязано от международната научна общност.

Китай е единствената страна, която е кацала на обратната страна на Луната, като преди това го направи и през 2019 г. Китайската национална космическа администрация (CNSA) определи кацането и излитането на мисията като „безпрецедентен подвиг в човешкото изследване на Луната“.

Далечната или „тъмната“ страна на Луната – която е обърната с лице към Земята – е техническо предизвикателство за достигане поради разстоянието и трудния ѝ терен от гигантски, дълбоки кратери и малко равни повърхности. Космическите служители трябваше да използват спътник, за да насочват и поддържат комуникациите с кораба Чанъе-6.

Китай се стреми да бъде първата страна, която ще донесе скални и почвени проби от далечната страна на Луната, които според учените могат да бъдат много различни от скалните образувания на близката страна. Държавните медии публикуваха видеоклипове от Китайската космическа агенция, на които се вижда как апаратът „Чанъе 6“ изпъва малка ръка и размахва китайското знаме, след като е събрал ценните проби.  Това е шестата мисия на Китай до Луната, кръстена на богинята на Луната Чанъе в китайската митология.

Успешна мисия досега

CNSA обяви приключването на вземането на проби във вторник, като изтъкна, че корабът е „издържал изпитанието на високата температура на далечната страна на Луната“ и сега започва завръщането си. Издигащият се модул успешно „се е издигна от лунната повърхност“ във вторник с проби в метален вакуумен контейнер. След излитането си модулът навлезе в „предварително зададена орбита около Луната“. Контейнерът ще бъде прехвърлен в капсула за повторно навлизане, която ще се върне на Земята и ще кацне в десертите на Вътрешна Монголия около 25 юни.

Чанъе-6 е прекарал два дни в събиране на скали и почва – използвайки механична ръка и бормашина, за да събере около 2 кг материал. Той се е базирал в басейна Южен полюс-Айткен – гигантски кратер на далечната страна на Луната, който е един от най-големите известни в Слънчевата система. Насочването на апарата там е било изпълнено с рискове, тъй като е много трудно да се осъществи връзка с космическите апарати, след като те достигнат далечната страна на Луната.

Китайските космически власти описват операцията като свързана с „много инженерни иновации, високи рискове и големи трудности“. Учените са развълнувани от пробите, които потенциално могат да бъдат от някои от най-старите скали на Луната. Първият шанс да анализират скалите ще бъде даден на учените в Китай, а по-късно за тази възможност ще могат да кандидатстват и изследователи от цял свят. Ето какво заяви миналата седмица пред „BBC“ професор Джон Перне-Фишър, специалист по лунна геология от Университета в Манчестър:

„Всички са много развълнувани, че можем да разгледаме тези скали, които никой досега не е виждал.“

Според него шансът да се анализират скали от напълно различен район на Луната може да даде отговор на фундаментални въпроси за това как се формират планетите.

Южният полюс на Луната е следващата граница в лунните мисии – държавите искат да разберат този регион, тъй като има голяма вероятност в него да има лед. Достъпът до вода би увеличил значително шансовете за успешно създаване на човешка база на Луната за научни изследвания.

Това е втората мисия на Китай за събиране на проби от Луната, но първата е насочена към извличането им от далечната страна. През 2020 г. апаратът „Чанъе-5“ донесе 1,7 кг материал от област, наречена Oceanus Procellarum, на близката страна на Луната.

А година по-рано Китай стана първата страна, достигнала далечната страна на Луната, с кацането на своя Чанъе-4.

Китай планира още три мисии без екипаж през това десетилетие, докато търси вода на Луната и проучва възможността за създаване на постоянна база там. Страната вече има собствена космическа станция, известна като Tiangong или в превод Небесен дворец. Целта на по-широката стратегия на Пекин е до 2030 г. на Луната да стъпи китайски астронавт.

САЩ също се стремят да върнат астронавти на Луната, като NASA възнамерява да стартира мисията си Artemis-3 през 2026 г.

Пешеходка е починала, след като е била блъсната от кола в Сопот

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Мисията на Китай до далечната страна на Луната започва… […]

Б.З.
Б.З.
5 месеци по-рано

ще кацне в десертите на Вътрешна Монголия. „Десертите“ на български е ПУСТИНИ