Мистерия: Учените се фокусират върху идеята за животинския произход на COVID-19

0
19
Лаборатория
Лаборатория. Снимка: Pixabay

Почти 2 години след началото на пандемията от COVID-19 произходът на вируса, който измъчва света, все още остава забулен в мистерия. Повечето учени смятат, той е възникнал в дивата природа и е преминал от прилепите към хората, директно или чрез друго животно. Други предполагат, че е бил изкуствено създаден в китайска лаборатория, пише „CNN“.

Сега, когато броят на смъртните случаи от COVID-19 в света надхвърля 5,2 милиона души, все повече учени се опитват да запазят фокуса върху по-правдоподобната според тях версия за възникване на вируса, а именно версията, че той е бил предаден от животни на хора. Експертите се надяват, че наученото би могло да помогне на човечеството да се пребори и занапред с нови опасни вируси и техните щамове.

Майкъл Уоръби, еволюционен биолог от Университета на Аризона, който е един от авторите на научна статия, посветена на произхода на вируса, е подписал официално писмо, заедно с други учени миналата пролет, в което се твърди, че и двете теории са правдоподобни. Оттогава насам, той споделя, че неговите собствени, както и чуждите изследвания са го направили още по-уверен, отколкото е бил, в хипотезата за животинския произход на заразата, тъй като тази хипотези е много по-добре аргументирана с фактически данни. Миналия месец Уоръби публикува хронология на еволюцията на COVID-19, която свързва първия известен случай на заразен човек с пазара за търговия на едро с морски дарове и други месни продукти в Ухан, Китай, където са се продавали и живи животни.

Други учени обаче не са толкова сигурни за животинския произход на коронавируса. През лятото анализ, поръчан от президента на САЩ Джо Байдън, показа, че четири разузнавателни агенции на САЩ смятат с ниска степен на убеденост, че вирусът първоначално е бил предаден от животно на човек, а друга агенция е умерено убедена, че първото заразяване е свързано с лаборатория. Някои привърженици на хипотезата за лабораторно създаване на вируса предполагат, че учените са били изложени на риск неумишлено поради неадекватни практики за безопасност, докато са работили с проби от дивата природа, или вероятно след като са създали вируса в лаборатория. Служители на разузнаването на САЩ отхвърлиха подозренията, че Китай е разработил вируса като биологично оръжие, макар че първоначално подозираха това.

От прилепи на хора

В научната статията авторите посочват, че SARS-CoV-2, който причинява COVID-19, е деветият документиран коронавирус, който заразява хора. Всички предишни доказано са произлезли от животни. Сред тях е и вирусът, предизвикал епидемията от атипична пневмония през 2003 г., който също се свързва с пазарите за продажба на живи животни в Китай.

Много учени смятат, че дивите животни са били междинни гостоприемници на SARS-CoV-2, което означава, че те са били заразени с коронавирус, който първоначално върлувал само сред прилепите, а след това е еволюирал. Учените търсят продължително точния коронавирус, който се разпространява при прилепите, и през септември успяват да идентифицират три вируса при прилепите в Лаос, които са по-сходни с SARS-CoV-2 от всички известни вируси. Самият Уоръби подозира, че междинният гостоприемник са били енотовидните кучета. Лисицоподобните бозайници също са податливи на коронавируси и се продават живи на пазара в Хуанан, споделя още той.

По-рано тази година в съвместен доклад на Световната здравна организация и здравните власти на Китай предаването на вируса от прилепи на хора чрез друго животно (междинен гостоприемник) беше определено като най-вероятният сценарий, а изтичането на вируса от лаборатория като „изключително малко вероятно„. Въпреки това този доклад също така породи съмнения, като посочи, че първият известен случай на заразен човек с COVID-19 е на счетоводител, който не е имал никаква връзка с пазара в Ухан, като при него първите симптоми са се проявили на 8 декември 2019 г. По повод на това Уоръби казва, че поддръжниците на теорията за създаване на вируса в лаборатория посочват този случай, като твърдят, че вирусът е бил изтърван от съоръжение на Института по вирусология в Ухан, близо до мястото, където е живял мъжът.

Опасна политика

Експерти твърдят, че по-нататъшното разследване на причините за възникване на вируса е било възпрепятствано от политиката на суперсилите. Лорънс Гостин от университета в Джорджтаун твърди, че между Китай и САЩ се води ожесточена борба за надмощие.

Политиката около разследването на произхода на вируса буквално отрови кладенеца на глобалното сътрудничество. Политиката е буквално токсична.„, казва още Гостин, който е и начело на Института за национално и глобално здравно право към СЗО.

Разследване на “Associated Press” от миналата година установи, че китайското правителство контролира стриктно всички изследвания на произхода на COVID-19 и насърчава крайните теории, според които вирусът може да е дошъл от място извън страната.

Преди време СЗО сформира консултативна група, която да проучи произхода на пандемията. Гостин твърди, че макар да се съмнява, че групата ще разреши загадката, тя ще разполага с група висококвалифицирани учени, готови да се включат в борбата с потенциална следваща пандемия във всеки един момент.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments