Във вторник европейските страни се надпреварваха да разследват необясними течове в два руски газопровода, минаващи под Балтийско море близо до Швеция и Дания, инфраструктура в основата на енергийна криза след нахлуването на Русия в Украйна, съобщава „CNN“.
Няколко европейски служители издадоха, че вероятната причина е саботаж, докато Русия, която изгради мрежата, не го изключи.
Вчера норвежкият министър на петрола и енергетиката Терйе Осланд заяви, че първоначалната информация, получена за изтичането на информация, показва „актове на саботаж“. Шведският премиер Магдалена Андерсон и нейният датски колега Мете Фредериксен са на мнение, че инцидентът вероятно е бил „умишлен“, но омаловажаха възможността за военна заплаха.
В Москва говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза пред репортери: „Нито един вариант не може да бъде изключен в момента“.
И двата тръбопровода бяха горещи точки в ескалиращата енергийна война между европейските столици и Москва, която разби големите западни икономики, вдигна цените на газа и предизвика търсене на алтернативни енергийни доставки. Според оператора на тръбопровода „Nord Stream AG“, в момента не е възможно да се оцени „срокът за възстановяване на газотранспортната инфраструктура“. В изявление от снощи се добавя, че спадовете на налягането в тръбопровода показват, че е имало физически щети.
Германските, датските и скандинавските служители за сигурност следят отблизо изтичанията в Балтийско море и разследват причината им, според германския министър на икономиката Роберт Хабек, който също каза, че германските енергийни доставки не са били засегнати.
По-рано през деня морските власти на Швеция издадоха предупреждение за два теча в тръбопровода „Северен поток 1“, малко след като бе открит теч в близкия тръбопровод „Северен поток 2“.
Серия от течове
Нито един от тръбопроводите не е изпомпвал газ за Европа по времето, когато са открити течовете, но инцидентите ще осуетят всички останали очаквания, че Европа може да получи газ през „Северен поток 1“ преди зимата. Мрежовият оператор „Nord Stream AG“ коментира темата така:
„Унищожението, настъпило в същия ден едновременно на три низа от морските газопроводи на системата „Северен поток“, е безпрецедентно. Все още не е възможно да се оцени времето за възстановяване на газотранспортната инфраструктура.“
Въпреки че нито един не беше в експлоатация, и двата тръбопровода все още съдържаха газ под налягане. Министърът на енергетиката на Дания Дан Йоргенсен каза в писмен коментар, че е открито изтичане на газ в „Северен поток 2“ в понеделник между Русия и Дания. Газпром, контролираната от Кремъл компания с монопол върху износа на руски газ по тръбопроводи, отказа коментар.
Русия намали доставките на газ за Европа през „Северен поток 1“, преди да спре напълно потоците през август, обвинявайки западните санкции за причиняване на технически затруднения. Европейските политици казват, че това е бил претекст да спрат доставките на газ.
Новият тръбопровод „Северен поток 2“ все още не е пуснат в търговска експлоатация. Планът да се използва за доставка на газ беше отменен от Германия дни преди Русия да изпрати войски в Украйна през февруари.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви във вторник, че всеки умишлен акт за нарушаване на европейската енергийна инфраструктура е „неприемлив и ще доведе до възможно най-силния отговор“.
„Кой би спечелил?“
Експертите също се съгласиха, че повредата може да е умишлена. Якуб Годзимирски, професор-изследовател в Норвежкия институт по външни работи, който специализира в руската енергийна политика, каза, че течовете може да са били технически неизправности, но каза, че е възможен саботаж.
„Има някои индикации, че това е умишлено нанасяне на щети“, коментира източник от европейската сигурност, като добави, че все още е твърде рано да се правят заключения. „Трябва да попитате: Кой би спечелил?“
Течовете се случиха точно преди церемониалното пускане във вторник на Baltic Pipe, пренасящ газ от Норвегия до Полша, централно място в усилията на Варшава да диверсифицира доставките от Русия. Норвежкият орган за петролна безопасност (PSA) призова петролните компании в понеделник да бъдат бдителни за неидентифицирани дронове, забелязани да летят близо до норвежки офшорни петролни и газови платформи, предупреждавайки за възможни атаки. Говорител на Шведската морска администрация (SMA) уточни, че има два теча по „Северен поток 1“, един в шведската икономическа зона и друг в датската зона, добавяйки, че и двата теча са в район североизточно от датския остров Борнхолм. Друг говорител на SMA потвърди:
„Ние наблюдаваме допълнително, за да сме сигурни, че нито един кораб не се приближава твърде близо до мястото.“
Плавателните съдове могат да загубят плаваемост, ако навлязат в зоната и може да има риск от запалване на изтекъл газ над водата и във въздуха, прдупреди датската енергийна агенция, добавяйки, че няма рискове за сигурността, свързани с изтичането извън забранената зона.
Експлозии в район близо до тръбопроводите на „Северен поток“ бяха открити от сеизмолозите в понеделник, но не е ясно дали тези събития са свързани с тръбопроводите.
Изтичането ще засегне околната среда само на местно ниво, което означава, че ще бъде засегната само зоната, където се намира газовият стълб във водния стълб, се казва в съобщението, добавяйки, че отделянето на парников газ метан би имало вредно въздействие върху климата.
Датските власти поискаха нивото на готовност на Дания за енергийния и газовия сектор да бъде повишено след изтичането на информация, стъпка, която ще изисква засилени процедури за безопасност за енергийни инсталации и съоръжения. ръководителят на датската енергийна агенция Кристофър Боцау обясни:
„Пробивите на газопроводите се случват изключително рядко… Искаме да осигурим задълбочен мониторинг на критичната инфраструктура на Дания, за да засилим сигурността на доставките в бъдеще.“