В своя традиционен седмичен брифинг посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова отново нарече войната в Украйна „специална операция“ и обяви, че тя била провокирана от това, че в продължение на осем години престъпният режим в Киев води война срещу населението в Донецката и Луганската народни републики.
Москва не планирала да окупира Украйна. Целта била да защити жителите на Донбас, както и да се постигне демилитаризация и денацификация на страната. Освен това трябвало да бъдат премахнати заплахите, които произтичат от овладяването на украинската територия от страна на НАТО.
Представителят на Русия у нас отчете, че Мариупол бил напълно превзет. На територията на завода „Азовстал“ били блокирани над 2000 бойци. От града били евакуирани над 142 000 негови жители. При отстъпление главорезите от украинските националистически батальони са използвали мирни жители като „жив щит“. За това, в частност, свидетелстват стотици показания на очевидци, твърди още Митрофанова.
Тя обвини Киев, че засилвал антируската пропаганда, като масово тиражирал в западните медии фалшиви новини за прилагане на насилие от страна на Въоръжените сили на Русия спрямо обикновени украинци.
„В тази работа бандеровците не пренебрегват нищо – като се опитват да обвинят Русия в „зверствата“, жертват безскрупулно десетки животи на собствени граждани“, твърди посланикът.
Според наличната достоверна информация на Министерството на отбраната на Русия, службата за сигурност на Украйна /СБУ/ подготвя поредна чудовищна провокация в Одеска област. С тази цел в близко време се планира да се преоблече едно от подразделенията на СБУ като руски военни и да се извърши демонстративен разстрел на мирни жители.
Митрофанова коментира и ситуацията с корабите на трети страни, които се намират в украински пристанища. Тя посочи, че се е провела операция по спасяване на българските моряци в Мариупол, които след това благополучно са се завърнали в Родината си.
Понастоящем в украинските пристанища в Черно и Азовско морета остават блокирани над 80 чуждестранни кораби и около 500 членове на екипажите им. Включително граждани на България.
„За решаване на проблема пречи високата опасност от мини, създадена от украинските националисти, както и заплахата от обстрели на корабите от бряга. В Международната морска организация се обсъжда темата за формиране на коридори за сигурно излизане на корабите. Русия активно участва в тази работа, като на практика взаимодейства със секретариата на Генералния секретар на Организацията и заинтересованите държави“, посочи още тя.
Митрофанова обвини украинците, че избягвали обсъждането на въпросите, свързани с функциониране на коридорите. В частност, те отказали тристранна среща при участие на Генералния секретар на Организацията. При това Киев забранил излизане на чуждестранни кораби от пристанищата си.
„Истинската причина е в това, че националистите безконтролно са минирали пристанища. Вместо да се използват коридорите, украинската страна предлага да „се консервират“ корабите, а моряците да се евакуират по суша през Румъния и Молдавия. Макар че и тези предложения на практика остават празни декларации без каквито и да са конкретни стъпки“, твърди представителят на Москва у нас.
Русия продължавала да следи темата за възможни доставки на оръжия и амуниции от България за Украйна. Убедени сме, че подобен жест от страна на официална София ще съдейства само за допълнително ескалиране на ситуацията в региона, както и ще усложни по-нататъшен диалог между нашите страни, категорична е Митрофанова.
Тя говори и за тиражираните в западните медии твърдения за състоянието на руската икономика, които тя твърди, че били спекулации:
„На 18 април т.г. по време на съвещанието по икономически въпроси Президентът на Руската Федерация Владимир Путин констатира, че политиката на санкционен блицкриг спрямо нашата страна се провали. Руската икономика се справя с безпрецедентния натиск, ситуацията се стабилизира. Курсът на рублата към чуждестранни валути се връща към показателите от първата половина на февруари и се определя с обективно силен платежен баланс. В първия квартал има положително салдо над 58 млрд. долара, което е историческият максимум. Обемите на влогове от граждани се увеличават, нормализира се търсенето, възстановяват се резерви на стоки.“
Нещо повече. Санкциите били освободили огромния вътрешен пазар за руски производители, стимулирали укрепване на финансовата система, развитие на технологиите, както и преориентиране към по-перспективни и по-сигурни чужди партньори.
„При това се отбелязва пагубен ефект от санкционната политика за тези страни, които я инициираха. Отбелязват се нарастващата се инфлация и безработица, проблеми в производството и доставки на потребителски стоки, поскъпване и дефицит на тях. Очевидно е значително намаляване на жизнения стандарт на средностатистически жител на Евросъюза в резултат на недалновидните действия на правителствата на редица страни“, каза още тя.