Министерството на земеделието и храните, „Напоителни системи“ и Университетът по архитектура, строителство и геодезия /УАСГ/ сключиха тристранен меморандум за сътрудничество, който цели развитието на хидромелиорациите в България. Меморандумът ще осигури нови възможности за студентите от Хидротехническия факултет на УАСГ, които ще имат възможност да приложат знанията си в реални проекти за модернизация на напоителната мрежа в страната.
Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов подчерта, че подписването на този меморандум е ключова стъпка в разширяването на поливните площи в България. По думите му, целта е тези площи да се увеличат с над 2,5 млн. декара, като в бъдеще се очаква да достигнат до 8 млн. декара.
„Без модерни хидромелиорации няма как да повишим добавената стойност в земеделския сектор“, заяви Тахов.
Важността на младите специалисти
Изпълнителният директор на „Напоителни системи“ Снежина Динева подчерта необходимостта от добре обучени и квалифицирани кадри, които да участват в рехабилитацията на над 80% от напоителната инфраструктура в страната. Завършилите УАСГ архитекти, инженери и геодезисти ще играят водеща роля в този процес.
Ректорът на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова изтъкна, че меморандумът ще даде възможност на студентите да се развиват професионално и да придобият ценен практически опит. Специално внимание ще бъде отделено на стажовете, практиките и посещенията на обекти на „Напоителни системи“, които ще осигурят на студентите възможност да се включат в стратегически важни проекти.
Нови перспективи за кариера
Меморандумът не само ще улесни практическото обучение на бъдещите инженери, но и ще им предостави кариерни възможности в сектор „Хидромелиорации“. Министър Тахов отбеляза, че този сектор е от съществено значение за икономическото развитие на страната, като модернизирането на напоителната система ще допринесе за по-добро управление на водните ресурси и повишаване на ефективността в земеделското производство.
На церемония по връчването на дипломи на абсолвенти министърът поздрави отличилите се студенти и ги насърчи да се възползват от възможностите, които им предоставя подписаният меморандум. Той също така подчерта важността на прилагането на натрупаните знания в практиката, като добави, че „животът ще бъде техният истински учител.“
Този меморандум създава солидна връзка между образованието и бизнеса, като предоставя на младите специалисти от УАСГ възможността да допринесат към модернизацията на хидромелиорациите в България. С общи усилия на Министерството на земеделието, „Напоителни системи“ и УАСГ, страната ще се доближи до по-добро управление на водните ресурси и по-висока продуктивност в земеделския сектор.
Повече жени в управлението на публични дружества според новия закон
[…] […]
[…] […]