Хиляди демонстранти в столицата на Грузия отново се събраха пред парламента във вторник, изразявайки възмущението си от решението на управляващата партия да прекрати преговорите за присъединяване към Европейския съюз, съобщава „Асошиейтед прес“.
Както и предишните пет вечери, полицията за борба с безредиците използва водни оръдия и сълзотворен газ, за да отблъсне протестиращите, които хвърляха фойерверки по полицаите и издигнаха барикади на централния булевард на грузинската столица. Близо 300 протестиращи бяха задържани, а 26 души, включително трима полицаи, бяха хоспитализирани с наранявания. Тамар Кордзая, член на опозиционната група „Единно национално движение“, твърди:
„Колкото повече сила използват, толкова повече хората се ядосват, защото всеки, когото арестуват, има роднини и всеки разбира, че това е несправедливост.“
Кордзая изрази увереност, че протестиращите ще постигнат целта си за свикване на нови избори и присъединяване към ЕС, като отбеляза, че в понеделник полицията е изглеждала много уморена. Жената допълни:
„Сигурна съм, че трябва да издържим още малко“.
Управляващата партия „Грузинска мечта“ запази контрола си над парламента на оспорваните парламентарни избори на 26 октомври, които бяха широко разглеждани като референдум за стремежа на Грузия към ЕС. Опозицията и прозападният президент обвиниха управляващата партия, че е фалшифицирала вота с помощта на съседна Русия, и бойкотираха заседанията на парламента.
Масовите протести на опозицията, предизвикани от вота, получиха нов импулс след решението на управляващата партия от четвъртък да спре преговорите за присъединяване към ЕС. Ето какво мнение изрази Русудан Чантурия, който участваше в протеста във вторник:
„Ние се борим за нашата демокрация, за защита на човешките права, на човешкото достойнство.“
Друг демонстрант, Давид Джандери, смята, че ежедневните протести трябва да продължат, докато демонстрантите не постигнат целта си.
„Всъщност ние нямаме друг избор“, категоричен бе той.
Министерството на вътрешните работи на Грузия съобщи във вторник, че 293 протестиращи са задържани по административни обвинения, а петима са арестувани по криминални обвинения.
Грузинският президент Саломе Зурабишвили отказа да признае официалните резултати от изборите и ги оспори пред Конституционния съд, който във вторник отхвърли жалбата ѝ. Зурабишвили, която играе до голяма степен церемониална роля, заяви, че ще остане на поста си дори и след изтичането на шестгодишния ѝ мандат по-късно този месец, за да оглави искането на опозицията за нови парламентарни избори.
ЕС предостави на Грузия статут на кандидат за членство през декември 2023 г. при условие, че тя изпълни препоръките на блока, но отложи присъединяването ѝ и намали финансовата подкрепа през юни след приемането на закон за „чуждестранното влияние“, който беше широко разглеждан като удар по демократичните свободи. Той изисква организациите, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като „преследващи интересите на чужда сила“, подобно на руския закон, използван за дискредитиране на организации, критикуващи правителството.
Съобщението на грузинското правителство за прекратяване на преговорите за присъединяване към ЕС дойде часове след като Европейският парламент прие резолюция, в която критикува изборите през октомври като нито свободни, нито честни.
В понеделник ЕС отново изрази „сериозната си загриженост относно продължаващото отстъпление на страната от демократичните принципи“.
Във вторник министър-председателят на „Грузинска мечта“ Иракли Кобахидзе заяви, че правителството е готово да започне преговори за присъединяване към ЕС, ако блокът прекрати „изнудването“ си.
„Искам да напомня на европейските бюрократи и политици, включително и на тези, които изкуствено възпрепятстват европейската интеграция на страната ни, да поставят преговорите на масата и ние ще подпишем незабавно, в същия ден, в същия момент“, каза той.
Китай забранява износа на ключови минерали за САЩ в момент на засилване на търговските търкания