Производителят на ваксината срещу COVID-19 „Moderna“ възнамерява да съди „Pfizer“ и нейния германски партньор производителят на лекарства „BioNTech“. Компанията обвинява основните си конкуренти, че са копирали технологията ѝ, за да създадат своя собствена ваксина.
Ръководството на „Moderna“ заяви по-рано днес, че ваксината, известна като „Comirnaty“ на „Pfizer“ и „BioNTech“ нарушава патенти, които „Moderna“ е подала преди няколко години, за да защити технологията, която стои зад нейната превантивна инжекция “Spikevax”. Фармацевтичният гигант вече е подал искове за нарушаване на патентите във федерален съд на САЩ, както и в германски съд. Говорителка на „Pfizer“ отказа да коментира обвиненията, като заяви, че на компанията не е било връчено копие от съдебния спор.
Както е известно, и при двете двукратни ваксини на „Moderna“ и „Pfizer“ се използва технологията иРНК, разработени, за да помогнат на пациентите да се преборят с коронавируса. Такива ваксини действат чрез инжектиране на генетичен код за шиповия протеин, който покрива повърхността на коронавируса. Този код – иРНК, е обвит в малко топче мазнина и “инструктира” клетките на организма да създават безвредни копия на шипове, които обучават имунната система да разпознава истинския вирус. Този подход е коренно различен от традиционния начин на производство на ваксини.
„Moderna“ твърди, че е започнала да разработва технологичната си платформа за иРНК още през 2010 г. и това е помогнало на компанията бързо да разработи ваксината срещу COVID-19 след избухването на пандемията в началото на 2020 г. До края на същата година регулаторните органи на САЩ разрешиха и употребата на ваксините на „Pfizer“ и „Moderna“, след като клиничните изследвания показаха, че и двете са много ефективни.
Главният изпълнителен директор на „Moderna“ Стефан Бансел разкри в свое изявление, че разработчикът на ваксини е пионер в тази технология и е инвестирал милиарди долари в нейното създаване. От компанията заявиха още, че смятат, че ваксината на конкурентите ѝ нарушава патентите на „Moderna“, подадени за одобрение между 2010 и 2016 г. Въпреки това те подчертаха, че признават важността на достъпа до повече ваксини и няма да се опитат да отстранят този продукт от пазара, което на практика означава, че „Moderna“ няма да се бори за съдебна забрана за предотвратяване на бъдещи продажби.