С поръчката за автомобилите за Специалните сили осигурихме бъдещето на предприятието за следващите 3 години. Това заяви директорът на завода за Комуникационно електронно оборудване за Българската армия „Самел – 90“ в Самоков инж. Петър Георгиев по време на днешното посещение на премиера Бойко Борисов. Той му представи най-често произвежданите автомобили. Наред с това инж. Георгиев подчерта, че има поръчка за Специализирания отдел за борба с тероризма (СОБТ).
„Имаме поръчка от „Полицията“ за четири автомобила, които ще бъдат предназначени за СОБТ. Доколкото знам, тя е финансирана с помощта на Американското посолство. Те ще бъдат с шаси на „Тойота“. До около месец ще поканим посланика и ще ги сдадем.“, коментира инж. Георгиев.
Премиерът от своя страна изтъкна, че правителството е осигурило на Специалните части опълнително въоръжение, техника и оборудване, които щели да допринесат за успешното изпълнение на техните задачи.
„Даваме и възможност за участие на предприятия от българската отбранителна промишленост в производството, обслужването и ремонта на придобитото въоръжение и техника. Едно от тези предприятия е „Самел-90″ в Самоков, което изнася продукция в Бахрейн, Египет, Саудитска Арабия, както и дори за китайската армия“, добави още той.
Новината идва на фона на COVID пандемията, за която Борисов призна, че е съсипала страната. Мнозина експерти питат – необходими ли са подобни харчове в сегашното динамично време и не трябва ли да се „завърже кесията“ временно? И малко напомня на закупуването на джипове за МВР за нуждите на Охранителна полиция, Жандармерия и Гранична полиция през 2019 г. За тях се твърдеше, че по този начин се спасява определен бизнес от фалит. Малко след придобиването обаче, част от автомобилите влязоха в сервизите за ремонти. В същото време в момента има спор и заради недостиг на пари – на кой да се дадат наличните – на полицаи или на родители.
Припомняме също, че в сряда правителството даде зелена светлина на военния инвестиционен проект „Повишаване на мобилността и защитата на личния състав от Силите за специални операции„. Той ще възлиза на обща стойност около 50 млн. лв. и ще представлява модернизация на специалните ни сили с нови бронирани машини. Готовността за реализацията на програмата бе потвърдена от военния министър Красимир Каракачанов в края на октомври. Проектът беше задвижен чрез одобряване на доклад на министъра на отбраната за определяне на наличието на основен интерес, свързан със сигурността на страната, който трябва да бъде защитен при сключване на договор за обществена поръчка в случаите по чл. 149, ал. 1, т. 2 от Закона за обществените поръчки. Решението на Министерския съвет е свързано с изпълнението на проекта за придобиване на въоръжение, техника и специално оборудване, които ще допринесат за успешното изпълнение от Силите за специални операции на задачите по трите основни мисии на Въоръжените ни сили, свързани с отбраната на страната, подкрепа на международния мир и сигурност и принос към националната сигурност в мирно време.
С решението за модернизацията се дава възможност за участие на предприятия от българската отбранителна промишленост в производството, обслужването и ремонта на придобитото въоръжение и техника, което ще подпомогне непрекъснато поддържане на отбранителните способности на Силите за специални операции и ще гарантира максимална възвращаемост в националната икономика на изразходваните средства. Искра.бг научи, че изпълнител на проекта ще бъде фирма „Самарм“, която е съвместно предприятие именно на „Самел – 90“ и „Интернешънъл Арморг Груп БГ“.
Предвидено е модернизационната програма на Силите за Специални операции да продължи 3 години, а различните формирования от Специалните сили да получат до 74 автомобила. От тях 12 ще бъдат тежки, силно бронирани и с бойни куполи с картечница, които ще бъдат както дистанционно управляеми, така и с екипаж. Голямата част от превозните средства (най-вероятно около 45) ще бъдат с по-лека бронировка и поставка за картечница със стрелец. На практика това ще е някаква модификация на стандартни джипове 4х4 с добавена балистична защита от типа B5. Предвижда се също така да има 4 командно-щабни машини със задвижване 6х6, 4 медицинско-евакуационни коли и 3 за радиоелектронна борба.
От друга страна, това са поредните средства, отпуснати за модернизация на армията ни. Припомняме, че само преди около две седмици министър Каракачанов подписа договор за близо 1 млрд. лева за два нови многофункционални модулни патрулни кораба за ВМС. Те трябва да бъдат доставени до 2026 година, но по информация на Искра.бг все още не съществуват дори на чертеж. Дали не беше по-добре, този 1 милиард да бъде пренасочен към системата на МВР или към Здравното министерство, вместо точно в момента да се поръчват нови патрулни кораби? „Дотук за бизнеса сме дали общо 1 млрд. лева„, похвали се сам Борисов в рамките на посещението си в завода. Той допълни:
“Важно е да работят хората, да имат гаранция, че няма да ги уволняват. Всеки трябва да пробва да се възползва от мярката 60/40, която вече е станала и 80/20. Има 60/40, някъде са 80/20 и резултатът е много добър. Безработицата я държим. Важно е да работят хората, това им донася и психическо здраве, и пара. Не се чувстват застрашени, има гаранция, че няма да ги уволняват.