Молдова лишава генерал от чин и медали заради обвинения в руски шпионаж

0
28
Флаг на Молдова
Флаг на Молдова. Снимка: Pixabay

Бивш висш молдовски военен е обвинен в предателство на страната си, като е предал на руските разузнавателни служби поверителна информация за отбраната на източноевропейската държава, съобщава „POLITICO“.

За Игор Горган, който е бил началник на генералния щаб на Молдова, докато не е бил уволнен от проевропейския президент Майа Санду през 2021 г., се твърди, че е предложил поверителни сведения за оръжията, използвани от молдовските въоръжени сили, както и за украинските снабдителни линии, минаващи през страната.

В експозе, публикувано в сряда, независимото руско разследващо издание The Insider публикува множество съобщения в Telegram, за които се твърди, че са между Горган и неговите ръководители в московското военно разузнаване ГРУ, датиращи поне от април 2022 г. The Insider заяви, че съобщенията са му били предоставени от анонимен източник.

Горган е учил във военно училище в Русия преди разпадането на Съветския съюз, но е преминал обучение и в Съединените щати и е участвал в мисии на НАТО в Босна, Грузия и Ирак. След като напуска армията, Горган работи за Върховния комисариат на ООН за бежанците, агенцията на ООН за бежанците. Той не е отговорил веднага на молбата за коментар.

В отговор на обвиненията, в изявление, споделено с „POLITICO“, началникът на щаба на Санду, Адриан Балутел, заяви, че „подобни престъпления срещу държавата трябва да бъдат наказвани по най-строгия начин за държавна измяна“ и обяви, че военните награди и почетните звания на Горган „ще бъдат отнети“.

Подобно на Украйна, Русия се стреми да задържи Молдова в самопровъзгласената си сфера на влияние, тъй като се стреми да установи по-тесни връзки с останалата част на Европа. В отговор Кремъл започна да води хибридна война, каквато водеше срещу Киев от 2014 г. до началото на пълномащабната си инвазия през 2022 г. Русия окупира Приднестровието в Молдова, което се простира по границата с Украйна, и разполага със стотици войници, разположени там, въпреки призивите на правителството да го напуснат.

През последните месеци Молдова и нейните западни съюзници алармираха за руските усилия за дестабилизиране на страната, като се появиха съобщения, че Кремъл активно се опитва да свали избраното правителство и да подклажда недоволство чрез местни пълномощници.

Европейският съюз, който миналата година започна преговори за присъединяване с Молдова, изпрати гражданска мисия в страната, за да помогне в борбата с хибридните заплахи от Русия. Страната също така сключи редица сделки в областта на отбраната със западни държави, включително Франция, за да укрепи своята устойчивост.

„Такива вътрешни нарушители допринасят за хибридните заплахи срещу държавата Република Молдова“, категоричен бе Балутел и добави:

„Именно затова се нуждаем от по-ефективни инструменти за противодействие на актовете на държавна измяна.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments