МОН предлага промени при оценяването заради оплаквания от родители за претоварени ученици

1
82
Ученици
Ученици. Снимка: МОН, Facebook

Във връзка с постъпили в Министерството на образованието и науката /МОН/ сигнали и жалби на родители за претоварване на учениците вследствие нецелесъобразно задаване на писмени самостоятелни работи на учениците и заради големия брой изпитвания по учебните предмети се налага промяна на Наредба 11 от 1 септември 2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците. Това се посочва в мотивите за изменение и допълнение на наредбата, публикувани за обществено обсъждане в сайта на МОН.

С предложения проект на промени в наредбата се цели да се създадат условия за намаляване претовареността на учениците чрез оптимизиране на изпитванията по отделните предмети и на броя на оценките за учебния срок, както и за определяне на изисквания за броя на задаваните писмени самостоятелни работи през учебната седмица.

В резултат на прилагането на проекта на наредбата за оценяване на резултатите от обучението на учениците се постигат очаквани резултати, поясняват от МОН. Сред тях са да се намали броят на оценките, въз основа на които се формира срочната оценка за съответния учебен предмет, включително чрез премахване на изискването за провеждане на входно равнище на учениците за профилираната подготовка. Да се въведат изисквания за броя на самостоятелните работи извън часа, чрез които да се гарантира съобразяване на обема им с възрастовите възможности на учениците и за целесъобразното им използване като естествено продължение на урока, стимулиращо развитието на ученика.

Преодоляването на негативните тенденции, свързани с използването на самостоятелните писмени работи като санкция за ученика или като възможност да се довърши недовършената през часа работа, предпоставя необходимостта от нормативно определяне на обема им за една учебна седмица. Да се разграничат задачите за писмена самостоятелна работа извън часа от изследователската проектна дейност, която учениците изпълняват индивидуално или в екип, за да се акцентира върху възможността да получат оценка за задачата, изпълнявана последователно и поетапно през по-продължителен период от време.

Цели се да се намали и административната тежест на Националния STEМ център, който съхранява оригиналите на изпитните работи от всички национални външни оценявания и от държавните зрелостни изпити, като се определи срок за съхранение един месец от предаването им. Новата разпоредба не се отнася за съхраняването на оценените изпитни работи в електронен вариант.

Направените предложения за оптимизиране и прецизиране на действащите разпоредби на Наредба 11 за оценяване на резултатите от обучението на учениците от една страна повишават ефективността на процесите на учене и преподаване, а от друга страна допринасят за намаляване на административната тежест на всички управленски нива, поясняват от МОН.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
"Гласът на ИСТИНАТА-БЪЛГАРИЯ"
"Гласът на ИСТИНАТА-БЪЛГАРИЯ"
1 година по-рано

Българи Вразумете се! Преди години забраниха паметната дата 9ти септември на загиналите за свободата ни анти-фашисти. В момента ни се предлага конституционно да забраним 3ти Март, Националният ден на свободата ни от Турско робство и 24ти Май, денят на създаването на БЪЛГАРО-славянската (а не обратно) писменност! С цел да се затрият напълно семейните устои и морал на домашното ни огнище, Брюксел-ТОТАЛИТАРНО-васално, ни се налагат западни ГЕНДЕР-идеологии в образованието, абсолютно чужди и не приемливи за нашият бит и култура – химери! Ужас. А знаете ли с каква цел природата ни е създала, именно нас БЪЛГАРИТЕ? Не наверно. Ние сме създадени не… Прочети още »