Стотици хора се събраха пред БНБ заради пускането в обращение на сребърна възпоменателна монета „Цар Калоян“ с частично позлатяване.
Монетата е последната за тази година, а някои от желаещите да я закупят чакаха с часове, без да знаят кой е цар Калоян. Малко след отварянето на гишетата монетата вече струваше почти в пъти повече в сравнение със 114 лева от сутринта.
През 2022 година централната банка реализира няколко юбилейни монети, а търговията с тях в онлайн сайтовете продължава да расте. Най-търсена през тази година се оказва тази на „Паисий Хилендарски“. В банката е продавана за 3750 лева, но в онлайн сайтовете цената ѝ в момента е 10000 лева.
Изображението е взето от кореспонденция на идеолога на македоно-одринските революционни комитети от 1901 година. На лицевата страна на монетата: в центъра – позлатен медальон с изображение на оловен печат с името на цар Калоян; над него горе – емблемата на БНБ с годината „1879“ върху лентата долу, а встрани и под него във вътрешен кръг, отделен със зрънчест пръстен – номиналната стойност „10 ЛЕВА“ и годината на емисията „2022“; околовръст надпис „БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА“.
На обратната страна на монетата: в центъра, отделен със зрънчест пръстен – изображение на цар Калоян със стилизиран скиптър; околовръст горе надпис „СРЕДНОВЕКОВНИ БЪЛГАРСКИ ВЛАДАТЕЛИ“, а долу – „ЦАР КАЛОЯН“.
Експертите отчитат засилено инвестиране в монети.