По всичко личи, че мониторинговият механизъм на Европейската комисия за България няма да падне, каквато препоръка отправи ЕК миналата седмица. Причината е, че между осем и единадесет държави са „против“, съобщи „Капитал“. Сред недоволните очаквано са Франция и Германия. Ако двете най-големи страни в ЕС не бъдат убедени да размислят в следващите няколко седмици, препоръката на ЕК ще си остане само на хартия.
Въпреки че все още държавите не са обявили официално позицията си, твърди се, че другите противници на премахването на мониторинговия механизъм за нашата страна са: Холандия, Белгия, Австрия, Люксембург, Испания и Дания. Португалия, Швеция и Финландия пък в момента размишляват, но техният отговор също е по-скоро „не“.
Както Искра.бг ви съобщи в последния си доклад, който излезе преди броени дни, Европейската комисия препоръча Механизмът за сътрудничество и проверка да отпадне, тъй като страната ни е изпълнила отправените й препоръки. Преди време председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер бе поел ангажимент пред премиера Бойко Борисов това да се случи до края на мандата на тази Комисия, който изтича.
За да стане препоръката реалност обаче, е необходимо тя да бъде одобрена от страните-членки. ЕК можеше да премахне незабавно механизма, но предпочете да остави последната дума на държавите. Защо Брюксел реши да прехвърли на тях отговорността, не стана ясно.
Механизмът за сътрудничество и проверка няма да отпадне със сигурност обаче за Румъния. Букурещ беше отделен от България и за тях мониторинговите доклади ще продължат, тъй като не са изпълнили в необходимата степен отправените от ЕК препоръки.