Международният морски форум BeFOR_BeGREEN обедини дейността на пристанищата, водния транспорт, търговията по морето и синия растеж. Това е второто му издание, като то се проведе в Международния конгресен център от 10:30 часа в Бургас. Той е организиран от „Пристанище Бургас” ЕАД и Община Бургас и се провежда със съдействието на „Южнобългарски морски образователен център” ЕООД, Българска асоциация на морските капитани, „Shippossible” LTD и Бургаска морска асоциация.
Деян Димов, изпълнителният директор на „Пристанище Бургас” ЕАД, коментира в началото на форума:
„Целта на първия такъв форум през изминалата година беше успешно постиганата и декларацията от Бургас за обявяването на моряшката професия в България да е ключова и към момента това е факт. Тази година със съответствие с приоритетите на световната екологична ангажирана работност се концентрираме в може би най-същественото направление.
Освен да се обединим за развитието на сектора, това развитие трябва да бъде и щадящо за морската природа и фауна. Последните 30 дни в Бургас бяха проведени няколко форума, които наистина издигнаха на едно много високо ниво не само града и екологичната насоченост за устойчивост на синята икономика. Надявам се тези форуми да се превърнат в последващи действия и всеки едни от присъстващите да допринесат за един син и устойчив свят, който сме длъжни да опазим и предадем на нашите деца.“
Стойко Танков, Областен управител на Бургас, посочи, че темата за Черно море отново обединява всички заинтересувани в областта. По думите му това се дължи на неговия потенциал, както и предизвикателствата и отговорностите, които поставя.
„Като Областен управител подкрепям всички инициативи, които провокират дискусия по темата. Съвсем скоро съвместно с УС на СНЦ „Черномoрски институт“ проведохме национална кръгла маса – „Бъдеще за Черно море-бъдеще за Европа“. Резултатът от нея е резолюция, която покрива основните приоритетна региона и страната ни, по отношение на политиките, свързани с морето.
С нея се обръща внимание на необходимостта от създаването на национален координационен център за взаимодействие в областта на синята икономика. Разработване на проект на национална интегрирана морска стратегия, актуализиране на законодателството, ефективно реализиране на политиките за син растеж. Само в рамките на месец това е второто събитие, което обединява сериозен експертен ресурс за дискусия с дейността на пристанищата, водния транспорт, търговията по морето, синия растеж, науката на морските ресурси.
Всичко това са положителни знаци и ни дава увереност, че е на лице необходимата енергия и експертиза да вървим към реални действия. Интересът към морската територия винаги е бил и днес остава сериозен. Моретата са играли важна роля за развитието на европейската култура и история и днес продължават да са важна част от политиката на ЕС. Надявам се всички днес тук да споделяме необходимостта от един интегриран дневен ред за българското Черноморие и от общи действия. Пожелавам на всички съвместната ни работа да продължи в един работещ механизъм за обединяване на всички усилия и възможности за осигуряване на син растеж на България“, подчерта Танков.
Красимир Стойчев, зам.-кмет на Община Бургас, каза:
„За нас е чест Бургас да е домакин на този форум. Транспортът, туризмът и екологията са неразривно свързани, които са изключително важни за нас. Непрекъснато идват инвеститори, които искат да развиват определена индустрия в Бургас. Ние бургазлии сме обаче чувствителни на тема екология. Първият въпрос е: Какво ще е това производство? Екологично ли е, ако не е, ние им обясняваме, че то не може да се реализира в нашия град. Темата днес е изключително актуална. Самото развитие на бъдещето – зелени пристанища, означава, че екокатастрофите и щетите по Крайбрежието ще се сведат до минимум. Община Бургас има 4 проекта, които се реализират и са свързани с Черно море. Надявам се този форум да стане традиция в нашия град.“
Експертите в областта се обединиха, че трябва да се работи в развитието на синята икономика по Черноморските региони в страната.