Комплексна проверка на площадката на „Линамар Лайт Металс Русе“ ЕООД беше направена на 7 март т.г. Инспекцията беше извършена от експерти на Министерството на околната среда и водите, РИОСВ – София, РИОСВ – Велико Търново и РИОСВ – Русе. Проверката е в съответствие с ангажимента, който министърът на околната среда и водите Юлиян Попов пое на 8 януари 2024 г. на срещата с гражданите на Русе за извършване на комплексна проверка на източниците на замърсяване на въздуха в града. Това съобщиха от ресорното ведомство.
При направения обход на производствената площадка на места са усетени специфични миризми, характерни за дейността на оператора. Същата, но наситена миризма е установена в работните помещения. Извън границите на площадката не е имало миризми по време на проверката.
На дружеството е дадено предписание да извърши обследване на съоръженията и процесите, от които е възможно да се отделят интензивно миришещи вещества. Проверяващите от МОСВ са предписали да се изготви план-график с конкретни мерки за недопускане на разпространението на миризми извън границите на производствената площадка. Срокът за изпълнение на предписанието е 30 април 2024 г. От РИОСВ – Русе и МОСВ ще се проследи изпълнението на даденото предписание.
Тъй като решаването на проблемите с миризмите в Русе и конкретно тези с източник „Линамар Лайт Металс Русе“ ЕООД изисква комплексен подход, министър Юлиян Попов изпрати писма до министъра на труда и социалната политика и до министъра на регионалното развитие и благоустройството за извършване на проверки по компетентност. Само съвместната работа на отговорните институции ще даде резултат, за да се премахнат неприятните миризми в града.
От МОСВ подчертаха, че на 6 март мобилна автоматична станция (МАС) за контрол на качеството на атмосферния въздух на Изпълнителната агенция по околна среда започна измервания в Русе. Станцията е разположена в района на Флотската кула, където се помещава Хидрометеорологичната станция на Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав”, близо до Западна промишлена зона. Според предварително утвърден график станцията ще работи в рамките на 13 денонощия през всеки сезон на годината.
В съответствие с екологичното законодателство станцията измерва стандартните атмосферни замърсители, както и органичните – бензен, толуен и ксилен. Резултатите от контрола на качеството на атмосферния въздух ще бъдат предоставени на Регионалната здравна инспекция – Русе.
Станцията измерва стандартните замърсители….а останалите специфични за всяко производство кой ще ги измери?Цяло Русе знае че лабораторията на РИОСВ няма потенциал за всички „гадости“ ,с които ни обгазяват… Русе е в челната класацията по онкология…..