МОСВ: Няма опасност за България след инцидента в Уралския електрохимически комбинат

0
241
МОСВ
МОСВ. Снимка: Министерство на околната среда и водите

Няма опасност за страната ни заради инцидента в Уралския електрохимически комбинат в руския град Новоуралск. Това съобщиха от пресцентъра на Министерство на околната среда и водите /МОСВ/, уточнявайки, че в информацията, разпространена от „РИА Новости“ се посочва, че нивата на радиация в обекта и околността на града са нормални. Урановият хексафлуорид, изтекъл от разхерметизирал се цилиндър, се използва за обогатяване на уран за атомни електроцентрали. Злополуката е локална, а мястото, на предполагаемата авария се намира далеч от територията на България.

Към момента Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон не е регистрирала изменения на радиационния гама-фон на територията на държавата ни, над естествените вариации, характерни за гама-фона в пунктовете за измерване.

МОСВ чрез Изпълнителна агенция околна среда /ИАОС/ администрира Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон. Системата разполага с 26 автоматични мониторингови станции, разположени на територията на България, извършващи непрекъснати измервания на радиационния гама-фон.

Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон е част от Европейската платформа за обмен на радиологични данни /EURDEP/. Данни за радиационния гама-фон от нашата страна се подават към EURDEP на всеки един час и могат да бъдат наблюдавани ТУК. На страницата на ИАОС, ежедневно след 11:30 часа се издава бюлетин за радиационната обстановка.

В България има изградени и 6 стационарни станции в градовете Враца, Монтана, Бургас, Варна, Свищов и София за мониторинг на естествени и техногенни радионуклиди в аерозолни филтри. Детерминирането на радионуклиди се осъществява посредством гама-спектрометрия с висока разделителна способност. Рутинно в изпълнение на мониторинговата програма се следят следните радионуклиди: 238U, 226Ra, 228Ra, 40К, 210Pb, 7Be и 137Cs.

По повод войната на територията на Украйна, експерти в лабораторията по радиационни измервания, към системата на ИАОС, работят с разширена библиотека за детерминиране, включваща всички възможни гама излъчващи радионуклиди. Резултатите от проведените изпитвания се интерпретират съгласно нормите посочени в Приложение № 2 към чл. 18, ал. 6, Таблица 4 на Наредба за радиационна защита.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments