МОТ-Индия работи за добри насоки в бизнеса и правата на човека в автомобилния и шивашкия сектор

Работи се с Училището за бизнес среда, Индийския институт по корпоративни въпроси, Министерството на корпоративните въпроси и Правителството на Индия

0
6
Международната организация на труда
Международната организация на труда. Снимка: Wikimedia Commons

Международната организация на труда /МОТ/ Индия работи с Училището за бизнес среда, Индийския институт по корпоративни въпроси /SBE-IICA/, Министерството на корпоративните въпроси, Правителството на Индия за адаптиране на Националните насоки за бизнес и права на човека за адаптиране на готовите облекла и автомобилния сектор, предава сайтът на организацията.

Министерството по корпоративните въпроси, правителство на Индия, представи Националните насоки за отговорно бизнес поведение, 2018 г. /NGRBC/ като част от инициативата си за справедливо предоставяне на ползите от растежа чрез ангажиране на „India Inc.“ в програмата за развитие на страната. NGRBC призовава предприятията да извършват бизнес отговорно и устойчиво, като същевременно насърчават и подкрепят своите доставчици, продавачи, дистрибутори, партньори и други заинтересовани страни да следват същия принцип. Насоките са формулирани като набор от девет основни принципа и съпътстващите ги основни елементи, които насърчават отговорното бизнес поведение по отношение на индийския контекст.

Въпреки че NGRBC беше въведена като доброволно изискване, оповестяванията, свързани с нея, впоследствие станаха задължителни за 1000-те най-големи листвани компании на фондовия пазар според пазарната им капитализация чрез отчитане на бизнес отговорността и устойчивостта (BRSR). Бордът на фондовите борси в Индия (SEBI) задължи 1000-те най-големи компании в Индия да представят отчет за бизнес отговорността и устойчивостта (BRSR) като задължително изискване за листване на индийската фондова борса.

При публикуването на NGRBC се предвиждаше, че специфични за сектора насоки/наръчник ще бъдат полезни за фирмите от сектора, за да възприемат NGRBC за конкретни сектори, като се имат предвид индивидуалните нужди на всяка индустрия/сектор. За да се постигне тази визия, SBE-IICA пое инициативата да адаптира NGRBC към сектора на готовите облекла в Индия, като се фокусира по-специално върху Tier 1 и Tier II, т.е. марките и производителите на готови облекла, както и да определи техните роли и отговорности по отношение на техните продавачи/доставчици и надомните работници в по-ниските нива на глобалните и вътрешните вериги за доставки.

През 2022 г. беше създаден консултативен комитет, който да ръководи процеса на разработване на специфичния за сектора RMG инструментариум за адаптиране към NGRBC. Членовете му включваха IICA, Министерството на корпоративните въпроси, Министерството на текстила, SEBI, УНИЦЕФ, граждански общества, ICCSPL, Partners-in-Change, Toxic Links, академици и секторни организации на работодатели и работници, централния профсъюз Bhartiya Mazdoor Sangh.

Бхарти Бирла, специалист по развитие на предприятията към МОТ в Ню Делхи, е представител на МОТ и технически съветник в комитета.

IICA организира три общоиндийски срещи на заинтересованите страни в цяла Индия, на които присъстваха асоциациите на производителите на облекло, а именно Асоциацията на мелниците в Южна Индия (SIMA), Общоиндийската организация на работодателите (AIOE), Асоциацията на производителите на облекло в Охла, както и Федерацията на работодателите на Индия и SCOPE на национално равнище; синдикатите, а именно Bhartiya Mazdoor Sangh (BMS), Индийски национален конгрес на синдикатите (INTUC), Прогресивна федерация на труда (LPF), Център на индийските синдикати (CITU), Общоиндийски конгрес на синдикатите (AITUC) и организации на гражданското общество, като International Justice Mission (IJM), Centre for Social Justice, CARE T, DASRA, Partners-in-Change (PiC), READ и др. По време на консултациите участниците споделиха своите виждания и опит относно основните предизвикателства пред индийската индустрия за облекла. Те обсъдиха възможностите и най-добрите практики за повишаване на отговорното бизнес поведение в този сектор. Сесията за записване на коментарите на заинтересованите страни беше проведена под формата на групови презентации, в които представители на всяка група изразиха своите виждания и представиха своите коментари.

Проектът на NGRBC за сектор RMG беше финализиран на 9 октомври 2024 г. след пет заседания на консултативния комитет и три общоиндийски консултации със заинтересованите страни, организирани от IICA. Консултативният комитет проведе подробни принципни обсъждания на NGRBC. В проектодокумента е възприета структурата на NGRBC, но въз основа на естеството на бизнес операциите на марките и производителите на облекла на съответните места са направени разграничения в точките за действие. Първият проект на насоките скоро ще бъде публично достъпен за коментари и след финализирането му ще бъде представен на Министерството на корпоративните въпроси за по-нататъшна процедура по приемането му.

По подобен начин IICA вече е създал Консултативен комитет за автомобилния сектор. Първата среща на Консултативния комитет се проведе с участието на няколко изтъкнати членове на комитета и експерти от организаторите, SBE-IICA, Министерството на корпоративните въпроси, Министерството на тежката промишленост, Министерството на труда и заетостта, NITI Aayog, Съвета за ценни книжа и борси на Индия (SEBI), УНИЦЕФ, Федерацията на работодателите в Индия, ACMA India, Дружеството на индийските автомобилни производители (SIAM), Центъра за върхови постижения за устойчиво развитие на CII-ITC, централния профсъюз Bhartiya Mazdoor Sangh (BMS) и организациите на гражданското общество Safe in India и Partners-in-Change. От страна на МОТ Бхарти Бирла е технически съветник на комитета, а към нея се присъедини и Юкари Канамори, технически служител на проекта на МОТ/Япония „ Изграждане на отговорни вериги за създаване на стойност в Азия чрез насърчаване на достойния труд в бизнес операциите“ (фаза II).

Проектът има за цел да подкрепи съставните части на МОТ (правителствени, работодателски и работнически организации), предприятията и по-широк кръг заинтересовани страни в изграждането на техния капацитет за по-нататъшно подобряване на отговорното бизнес поведение (ОБП) и насърчаване на благоприятна среда чрез колективен и съвместен подход.

БСП с призив за разследване на сигналите за изборни манипулации

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments