В първия ден от юли „Грийнпийс“ – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология на БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел ефективното опазване на живота в него.
За да запознае широката публика с красотата на биоразнообразието, което се крие под морската повърхност, организацията създаде специална интерактивна страница „Живо Черно море“. Благодарение на илюстрациите на Надежда Каридова от Студио „Пънкт“, всеки може да се гмурне под вълните и да се срещне с най-емблематичните черноморски бозайници, риби, миди и растителен живот.
С това от „Грийнпийс“ – България целят да насочат общественото внимание към рисковете, пред които е поставен балансът в тази крехка екосистема.
„Животът в Черно море е постоянно под заплаха от редица човешки фактори като прекомерния улов, нерегламентираното тралене, унищожаването на редки местообитания, замърсяването, еутрофикацията, големите газови индустриални проекти и войната в Украйна“, коментира Кремена Ватева, координатор на кампанията „Живо Черно море“.
Въпреки тези предизвикателства, природата има способността да се възстановява, стига да ѝ се предостави необходимата подкрепа. В България създаването на строго защитени зони или морски резервати е жизненоважна стъпка към това възстановяване.
Морските резервати водят до по-чисти и бистри води, богати рибни поколения и по-ефективна защита от вредни риболовни практики. Строго защитените зони помагат за цялостното здраве на морето, като увеличават четирикратно броя на рибите и другите морски организми дори извън границите на зоната.
Организацията стартира петиция за създаване на първия изцяло морски резерват в България; за международно сътрудничество относно опазването на Черно море; и за строга защита на поне 10% българско Черноморие до 2030 година.
„Допитахме се ду учените от Института по океанология към Българската академия на науките кой е най-добрият начин да направим това и те ни препоръчаха строго защитена морска зона – резерват „Маслен нос“. Целта на тази зона е да осигури място, където морските видове да живеят необезпокоявани“.
От „Грийнпийс“ – България напомнят, че това е район с висока степен на естественост, тъй като и в момента се радва на относително ниско човешко влияние. Това и дом на защитени морски бозайници с екосистеми, богати на въглерод, важни за ограничаването на климатичните промени.
Нов туристически продукт: Разработват подводни археологически маршрути в Несебър
Не, не може. Морската флора и фауна там не е застрашена, няма риболов, който съсипва еко-равновесието, няма и промишлени производства. Ако сте решили да вземете някой и друг транш доларЕ на гърба на десетки рибари, които ще останат без поминък, и туристи, които идват за любителски риболов, сте се объркали!!! Ако искате да помогнете на Черно море – направете такива резервати на акваторията на порт-Бургас, нефтопристанище, и порт-Варна. Там наистина съсипват морето – ЩО НЕ ПРОБВАТЕ ТАМ, А??? Край Приморско морето не е застрашено!