Когато върлува вирусна епидемия, постоянно ни се натрапват снимки, на които хората носят хирургични маски. Използването им за предотвратяване на инфекция е популярно в много страни по света. Това важи с голяма сила за Китай по време на сегашната епидемия от коронавирус. В най-многолюдната държава те се носят и за защита от високите нива на замърсяване, пише „BBC“.
Виролозите обаче са скептично настроени към тяхната ефективност срещу вирусите, пренасяни във въздуха. Все пак има някои доказателства, според които маските могат да помогнат за предотвратяване на предаването им от уста на уста и ръка на уста.
Хирургическите маски са въведени за първи път в болниците в края на 18-ти век. Обществената им употреба обаче не става факт до избухването на испанския грип през 1919 година, заради който умират над 50 милиона души.
Д-р Дейвид Карингтън от Лондонския университет „Сейнт Джордж“ коментира за „BBC News“, че „рутинните хирургически маски за обществото не са ефективна защита срещу вируси или бактерии, пренасяни във въздуха“, така че „повечето вируси“ се предават, защото те са били твърде свободни, няма въздушен филтър и очите са изложени на показ.“
Но те биха могли да помогнат за понижаване на риска от заразяване с вирус чрез „пръските“ от кихане или кашлица и да осигурят някаква защита срещу предаване от ръка на уста.
Според проучване в Нов Южен Уелс от 2016 година хората са докосвали лицата си около 23 пъти в час.
„В едно добре контролирано проучване в болнична обстановка, маската за лице беше толкова добра за предотвратяване на грипна инфекция, колкото предназначен за целта респиратор“, обяви професорът по молекулярна вирусология в Университета в Нотингам Джонатан Бал.
Респираторите, които обикновено разполагат със специализиран въздушен филтър, са специално проектирани да предпазват от потенциално опасни частици от въздуха.
„Въпреки това, когато преминете към проучвания, разглеждащи тяхната ефективност сред населението, данните са по-малко убедителни – това е доста трудно предизвикателство да запазите маска за продължителни периоди от време“, добави проф. Бал.
Д-р Конър Бамфорд от Института за експериментална медицина „Уелком-Волфсън“ от Университета на Кралицата в Белфаст заяви, че „прилагането на прости хигиенни мерки“ е значително по-ефективно.
„Покриването на устата, докато кихате, измиването на ръцете ви и непоставянето им в устата ви преди да ги измиете, биха могли да помогнат за ограничаване на риска от заразяване с респираторен вирус“, каза той.
Националната здравна служба твърди, че най-добрият начин да избегнете пипване на вируси като грип е:
- да миете редовно ръцете си с топла вода и сапун;
- да избягвате да докосвате очите и носа си, когато е възможно;
- да поддържате подходящ и здравословен начин на живот;
Ръководителят на зараждащите се инфекции и зоонози в „Public Health England“ д-р Джейк Дънинг заяви: „Въпреки че съществува схващането, че носенето на маски за лице може да е полезно, всъщност има много малко доказателства за широкоразпронената полза от използването им извън тези клинични условия.“
Той заяви,че маските трябва да се носят правилно и да се сменят често. Според него за хората би било по-добре да се съсредоточат върху добрата лична хигиена и тази на ръцете, ако са обезпокоени.