Може ли Стара Загора да остане без вода за питейни нужди?

Този въпрос става все по-актуален заради състоянието на казанлъшкия язовир "Копринка"

3
74
Чешма
Снимка: Pixabay

Може ли Стара Загора да остане без вода за питейни нужди? Този въпрос става все по-актуален заради състоянието на казанлъшкия язовир „Копринка“. В момента той е запълнен едва на около 20% от капацитета си и количествата вота постоянно спадат. 

Със ситуацията се е заел областният управител Методи Марков, предаде „NOVA“. През последните дни той е провел редица срещи по въпроса. Марков успокои, че нямало нищо притеснително и дори че нямало проблем. Това били просто едни периоди на безводие, но е имало и точно обратните. 

Язовир „Копринка“ е създаден само и единствено за енергопроизводство и за напояване. Така че неговите нива по никакъв начин не влияят на битовото потребление, увери още областният управител на Област Стара Загора. 

Марков обясни, че в момента в язовира имало около 25 милиона кубически метра вода и ако те паднат до 18 милиона кубически метра, ще се прекрати всякакъв вид водоподаване за производството и за напояването. 

Областният управител е категоричен, че няма никаква опасност да се стигне до режим на водата за семействата. И подчерта, че в 11 населени места имало щадящ режим, тоест няма вода през нощта. 

Освен това стана ясно, че един от крановете на язовира бил повреден и това било установено от водолази миналата седмица. Сега от местната управа очаквали в най-кратки срокове да бъде отстранена неизправността, защото в момента имало макар и минимални неконтролирани изпускания на язовира. 

Владислав Панев с важни данни за нивата на язовирите у нас

Абониране
Известие от
guest

3 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Може ли Стара Загора да остане без вода за питейни нужд… […]

trackback

[…] Може ли Стара Загора да остане без вода за питейни нужд… […]

trackback

[…] Язовир „Копринка“ да бъде управляван разумно – за това настояват собственици на развъдници и рибари. Ако това се случи – ще има достатъчно вода за напояване, за производство на електричество, за овлажняване на поречията на река Тунджа, където има много помпи и се черпи питейна вода за Стара Загора. […]