Странджа планина се обсъжда като едно от възможните места на територията на България, където да се съхраняват радиоактивни отпадъци. Причината е, че районът там е със сравнителнo ниска гъстота на населението, а извозването им до чужди страни е прекалено скъпо.
Това става ясно от държавен доклад, в който другото обсъждано място е Добруджа, алармираха бургаските общински съветници Иван Иванов, Стоян Царев и Николай Желев. Те заявиха, че ще подготвят декларация, в която ще изразят твърда позиция против съхраняването на ядрени отпадъци в България.
Според Царев дори самото обсъждане на темата ще нанесе щети на туризма, който е изключително важен за целия регион. Щети би имало и върху земеделието и животновъдството, което на практика е единственото препитание на хората в Странджа
„Тези отпадъци се съхраняват в оловни контейнери, които при едно земетресение могат да се разкъсат и замърсяването да проникне в почвата и подпочвени реки, а оттам и в морето“.
Царев допълни, че Константин Бачийски вече е внесъл питане в парламента, в която настоява да научи докъде са стигнали етапите по проучванията, попада ли Странджа в тях и какъв тип биха били тези ядрени отпадъци.
„Ние сме против съхранението на такива отпадъци в България. Досега не са били съхранявани и ще настояваме да се сключат договори за извозването им и преработването им в чужди страни“.
Друг вариант е съхраняването на ядрените отпадъци на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, тъй като самото транспортиране през страната на теория би създало опасност от екокатастрофа.