Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ представи на обществено обсъждане проект на наредба, която ще актуализира изискванията за проектиране, изграждане и техническа експлоатация на водоснабдителните и канализационните системи. Целта на актуализацията е да гарантира съответствие със застъпените промени в европейското и националното законодателство, като се вземат предвид националните условия за прилагане, натрупаният опит и установените проблеми.
Проектът на наредбата предвижда отмяна на сега действащата Наредба № 2 от 2005 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на водоснабдителни системи. Съгласно предложението, минималният проектен експлоатационен срок на водоснабдителните системи ще бъде увеличен на 25 години и ще се използва за определяне на оразмерителните водни количества. Забранява се свързването на изпразнителни съоръжения с канализационната система. В урбанизираните територии се изисква най-малко 1,50 м земно покритие над водопроводите под пътища и поне 1,20 м за тези под тревни, цветни площи и други терени, ненатоварени от транспортни, строителни и други товари.
Проектът предвижда основни промени в глава 7 относно минималните изисквания към елементите на водоснабдителните системи при инцидентно замърсяване. Уточняват се изискванията за определяне броя на потребителите на вода за проектния експлоатационен срок и техническите загуби на вода. Конкретизират се анализите и данните, необходими при проучването на водоизточниците за питейно-битово водоснабдяване. Прецизира се проектирането на пречиствателните станции за питейни води.
В допълнение, се предлага изменение и допълнение на Наредба № РД-02-20-8 от 2013 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на канализационни системи. Предложените промени премахват прага от над 200 еквивалентни жители в урбанизираните територии като основание за прилагане на наредбата. Изискванията за проектиране на съоръженията в пречиствателните станции за отпадни води стават приложими в пълнота само при проектирането на пречиствателни станции за отпадни води /ПСОВ/ за урбанизирани територии с над 2000 еквивалентни жители.
Проектът премахва досегашния праг от 200 е.ж. в урбанизираните територии, тъй като този мерител не е подходящ за оразмеряване на канализационната мрежа. Новата наредба предвижда изискване за най-малко 350 м защитна зона за ПСОВ, които не подлежат на оценка на въздействие върху околната среда. Това разстояние може да бъде намалено с до 50% след доказване, че предложената технология намалява отделянето на вредни емисии, шум и неприятни миризми. Проектът внесе и изменения в изискванията за прилагане на компютърни модели за симулиране на оттока, определяне на средноденонощните водни количества за отпадъчни води, дъждоприемните и заустващите съоръжения.
Проектът на наредбата е публикуван за обществено обсъждане в Портала за обществени консултации и на уеб страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Промените се предлагат да влязат в сила четири месеца след обнародване в „Държавен вестник“.