Българската академия на науките /БАН/ ще може да кандидатства за повишаване на енергийната ефективност в публичните си сгради. За целта са осигурени 36 млн. лева от Министерството на регионалното развитие и благоустройството чрез Плана за възстановяване и устойчивост, съобщиха от ведомството.
Главна дирекция „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие” в МРРБ, определена за Структура за наблюдение и докладване /СНД/ на средствата по Механизма за възстановяване и устойчивост /МВУ/, публикува Насоките за кандидатстване за провеждане на процедурата „Повишаване на енергийната ефективност в публични сгради на Българска академия на науките“.
Основното изискване към проектите е след санирането на сградите да се постигне най-малко 30% икономия от потреблението на първична енергия за всеки обект. Целта е достигане на клас на енергопотребление „А“ – т.е. сгради с близко до нулево нетно потребление на енергия. По изключение се допуска постигане на клас „В“ при сгради недвижими културни ценности. Програмата ще финансира и дейностите по конструктивно възстановяване/усилване на сградите, изграждане или подмяна на мълниеотводи и заземителни инсталации, пожарна безопасност, ремонт или подмяна на покриви, водосточни тръби, осигуряване на достъпна архитектурна среда и др.
Освен цялостните строително-монтажни дейности, необходими за изпълнение на мерките, ще се покриват и разходите за обследване за енергийна ефективност и технически паспорт на сградите, както и за изготвяне на инвестиционен проект и оценка, авторски и строителен надзор и други.
БАН ще може да сключва договори с изпълнители, прилагайки Закона за обществените поръчки или съответните нормативни актове. Сроковете за кандидатстване по процедурата са: 15.02.2023 и 15.04.2023 година.
Кандидатстването е изцяло по електронен път, като предложенията се подават чрез информационната система за МВУ /ИСУН 2020/, раздел Национален план за възстановяване и устойчивост ТУК.