МРРБ за Искра.бг: Колко са кандидатите за саниране и парите ще стигнат ли всички?

0
471
Министерство на регионалното развитие и благоустройството
Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Снимка: МРРБ

152 общински администрации са подали общо 3068 проектни предложения за саниране на многофамилни жилищните сгради. Данните са към крайната дата – 1 юни. Това отговориха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ след запитване на Искра.бг. По тяхна информация Община Бургас е абсолютен рекордьор на територията на цялата страна, като са били подадени рекордните 215 проектни предложения на обща стойност 501 024 949,50 лева. Съгласно одобрените Насоки за кандидатстване максималният размер на безвъзмездната финансова помощ /БФП/, която може да се предостави на Община Бургас за изпълнение на проекти за енергийна ефективност на жилищни сгради, е 80 000 000 лева.

На въпрос дали предвидените средства ще стигнат за всички кандидати, от МРРБ отговарят:

„Общата стойност на подадените проектни предложения надхвърля няколко пъти разполагаемия бюджет. Размерът на предвидената безвъзмездна финансова помощ (БФП) по процедурата е 1 129 881 600 лв., а на получените проектни предложения е 3 972 426 084,04 лв. Предвидено е проектните предложения от Етап 1, ако не са класирани, да могат да кандидатстват за Етап 2 при 20% самоучастие.“

Повод да пишем до МРРБ бяха сигнали, получени в редакцията на Искра.бг, в които се твърди, че фирма, назначена от Община Бургас, която е трябвало да направи енергийното обследване на сгради в Централната градска част и ж.к. „Възраждане“, не го е направила. Потърпевши разказват, че не им е било казано, че жилищният им блок няма да получи технически паспорт и съответно няма да могат да кандидатстват за програмата за „саниране“ със 100% БФП. Според тях, ако са били уведомени своевременно, са можели да потърсят и сами фирми, които да извършат обследването. Те коментираха:

„Документите ни бяха приети без забележка. Видяхме условието, че трябва да направим технически паспорт и енергийно обследване, и съответно намерихме фирма. В един момент, за което бяхме благодарни, Общината реши да направи обследването. Подписахме споразумението, защото искахме да сме изрядни и се опасявахме после да няма проблем с фирмата, избрана от нас. Иначе бяхме готови да си платим.“

„Всички бяхме шокирани, поне да ни бяха предупредили. Щяхме да се обадим на фирма, да си платим, ако трябва и повече, но в срок да ни направят енергийното обследване. Какво излиза? Общината едностранно е решила, без да ни предупреди, да не ни прати документите. Тоест ние не участваме вече.“

От ресорното министерство заявиха, че не са препоръчвали сключване на споразумения за енергийно обследване между сдруженията на собствениците, искащи да участват в програмата и Общините. И допълват: „Затова не може да вземе отношение по неизпълнението на договорните отношения между двете страни по споразумението, предвид частноправния им характер.“

„Общинската администрация е самостоятелна административно-териториална единица, която разполага със собствен бюджет. Решенията за управлението и разходването му се взимат от органите на местното самоуправление и местната администрация. МРРБ няма правомощия да упражнява контрол по отношение изпълнението на сключени от дадена община договори, финансирани с нейни средства“, уточняват още от министерството по повод казуса.

МРРБ не разполага с информация за точния брой общински администрации, решили да подкрепят финансово сдруженията на собствениците. Доколкото им е известно от медийното пространство, такива мерки за подпомагане са били предприети от общините Варна, Сливен, Русе, Пловдив и др., като формата и размерът на предоставената помощ са различни. И уточняват, че към момента няма постъпили аналогични сигнали за другите общини.

„Обследването на строежите, свързани с изискванията по чл. 169, ал. 1, т. 1 – 5 и ал. 3 от Закона за устройство на територията /ЗУТ/ и съставянето на технически паспорт с него, се извършват от консултант, получил удостоверение по реда на наредбата по чл. 166, ал. 2 от ЗУТ или от проектанти от различни специалности с пълна проектантска правоспособност (чл. 176в, ал. 1 от ЗУТ). Удостоверенията на консултантите са вписани в публичен регистър при Дирекцията за национален строителен контрол, достъпен на официалната ѝ електронна страница.

Камарата на архитектите в България и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране поддържат регистри на проектантите с пълна проектантска правоспособност.

Обследването за енергийна ефективност се извършва по реда на Наредба № Е-РД-04-2 от 16 декември 2022 г. за обследване за енергийната ефективност, сертифициране и оценка на енергийните спестявания на сгради. Съгласно чл. 43, ал. 1 от Закона за енергийната ефективност „Обследването за енергийна ефективност, сертифицирането на сгради, изготвянето на оценка за съответствие на инвестиционните проекти и изготвянето на оценки за енергийни спестявания се извършват от лица, вписани в регистъра по чл. 44, ал. 1“. Регистърът е публичен и се поддържа от Агенцията за устойчиво енергийно развитие на нейната официална електронна страница.

Лицата и фирмите, вписани в гореописаните регистри, могат да извършват технически и енергийни обследвания на територията на цялата страна, включително и Община Бургас.

МРРБ не разполага с информация за сключените от Община Бургас договори за извършване на енергийни и технически обследвания за целите на кандидатстването по процедурата.“

Към момента не се обсъжда техническите паспорти да станат задължителни, отговарят още от МРРБ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments