Разбити пиана, разхвърлени по пода тетрадки и затиснати от разрушената мазилка ноти – това е настоящото състояние на материалната база на бургаското СУ „Добри Чинтулов“. До това доведе докладна записка, гласувана в Общинския съвет, според която децата и педагогическия състав на училището се очаква да се преместят в зданието на СУ „Йордан Йовков“.
От Искра.бг следим казуса от 22 юли, когато зам.-кметът Йорданка Ананиева внесе за обсъждане конфликтната записка. В нея се предвижда учениците от Английската гимназия (ГПАЕ „Гео Милев“), които десетки години деляха сграда с Немската гимназия (ГПНЕ „Гьоте“), да се помещават вече в базата на СУ „Добри Чинтулов“, а децата от средното училище да се преместят в една сграда с тези от СУ „Йордан Йовков“.
Ден след това родители от СУ „Добри Чинтулов“ се събраха пред Община Бургас, за да се срещнат със зам.-кмета и да изкажат негодуванието си от преместването на децата им в сграда, която според тях има недостатъчен материален капацитет. Основният проблем бил с профилираните музикални паралелки, за които нямало необходимата база в другото училище.
След отказа на Ананиева да оттегли докладната си записка, родители и учители се организираха да протестират преди заседанието на Общинския съвет на 28 юли, когато се гласуваше въпросното решение. Въпреки негодуванието им съветниците одобриха преместванията.
Сега учителката по музика Албена Цолова сподели гнева си от резултата от това решение в публикация във Facebook.
След като вчера ни съобщиха, че имаме 5 дни да си приберем материалите от училище, днес сутринта онемях от това, което видях. Имах чувството, че сънувам грозен филм! Листите ми с ноти, които съм събирала с години, бяха разпръснати по целия коридор – под шкафове, столове, дъски, врати, цимент и прах. Може би ако бях закъсняла, работниците щяха да обядват върху тях! Навсякъде разхвърляни врати, дъски със стърчащи пирони, стъкла…
Едното пиано бе в почти „насипно състояние“. А то само беше изместено в коридора. Предстои да се смъкне от четвъртия етаж и после да се пренесе в нова сграда. То вече няма как да бъде използвано. По-добре да се метне през прозорците на четвъртия етаж, защото така общината ще спести труд и пари.
Цолова е възмутена от институциите, които според нея не осъзнават колко години са се пазили и поддържали тези инструменти „със собствени средства“. Подчертава, че без тях профилираните паралелки не можели да провеждат часовете си.
Само дни преди да види пианото и нотите си в това състояние, в друга публикация във Facebook от 3-ти август, учителката беше споделила тъгата си от отношението към някои училища, които не се считали за толкова „известни“ или „елитни“. Бе изброила стотиците успехи на ученици оттам на национални и международни конкурси – музикални и немузикални. Сега се поставя под въпрос дали „новата“ материална база, с която ще разполагат в СУ „Йордан Йовков“ ще позволи развитието на музикалните заложби на децата.
Възмущението от състоянието на материалната база, в резултат на случващото се преместване, е стигнало и до кмета Димитър Николов. Той е заявил, че Общината само е предоставила средствата за преместването, но било „ангажимент на ръководството на училището да създаде организацията за това“. Въпреки това снощи Николов е предал сигнала за проверка към дирекция „Образование“.
Родителите на децата от СУ „Добри Чинтулов“ са несломими. Единият от тях – Андрей Иванов – който бе паднал на колене пред Ананиева по време на протеста им, заяви пред репортер на Искра.бг, че продължават битката си по законовия ред и очакват отговор на пуснатото от тях искане до областния управител Вълчо Чолаков. До неговото получване действията по преместването очаквали да бъдат преустановени. Още след срещата си пред Общината със зам.-кмета те бяха отишли и на среща с ръководството на училището, които „гледали с наведени глави“.
Подозренията са, че много от учителите не били съгласни с решението за преместване и само 4-5 се отнасяли с пренебрежение към въпроса. Твърденията на Иванов произлизат от разговорите му с множество от педагозите, които според него „от страх“ не давали повече гласност на позицията си. Протоколът, който е бил подаден от ръководството в подкрепа на преместването, не се е показал на родителите и се спекулира, че учителите са били търсени и принуждавани поотделно да го подпишат. Учителите смятали, че имат право да видят състоянието на СУ „Йордан Йовков“ след състоящия се ремонт и тогава да решат дали е подходяща база за преместване. Вече изглежда като да е твърде късно, за да се възстанови това, което е било разрушено вчера.
От Искра.бг продължаваме да следим казуса.