Икономиката на Обединеното кралство ще се свие и ще се представи по-зле от други развити икономики, включително Русия, след като разходите за живот продължават да удрят домакинствата, заяви Международният валутен фонд /МВФ/, цитиран от „BBC“.
МВФ подчерта, че икономиката на страната ще се свие с 0,6% през 2023 г., вместо да нарасне леко, както се предвиждаше по-рано. Въпреки това МВФ също допълни, че смята, че Обединеното кралство вече е „на прав път“. Канцлерът Джереми Хънт изрази мнението, че Обединеното кралство е надминало много прогнози миналата година. Но канцлерът в сянка Рейчъл Рийвс опроверга това, като каза, че цифрите показват, изоставане на Обединеното кралство от останалите държави.
МВФ, който работи за стабилизиране на икономическия растеж, заяви, че новата му прогноза отразява високите цени на енергията в Обединеното кралство и фактори като високата инфлация.
Очаква се Обединеното кралство да бъде единствената страна, която ще се свие през следващата година сред всички развити и нововъзникващи икономики. Дори прогнозата за засегнатата от санкции Русия сега показва растеж през тази година.
Ако икономиката на дадена страна се свие, това обикновено означава, че компаниите правят по-малко пари и броят на безработните расте. Главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша коментира пред „BBC“, че миналата година Обединеното кралство е имало „един от най-силните показатели за растеж в Европа“. Той подчерта, че тазгодишната прогноза отразява „голямата зависимост на Обединеното кралство от течния природен газ“ и че заетостта все още е под нивата отпреди пандемията.
Гуринша издаде, че плановете, очертани от Министерството на финансите през месеците след есенното изявление, показват, че Обединеното кралство „със сигурност се опитва внимателно да се ориентира в тези различни предизвикателства и смятаме, че те са на прав път“.
МВФ очаква икономиката на Обединеното кралство да се подобри през 2024 г., като преразгледа прогнозата си за скок до 0,9% от 0,6%.
Пол Джонсън, директор на Института за фискални изследвания, коментира, че прогнозите на МВФ не винаги са правилни и той отбеляза, че фондът „всъщност е по-оптимистичен, отколкото беше преди няколко месеца“. Прогнозите на Bank of England, които трябва да бъдат публикувани по-късно тази седмица, вероятно ще бъдат по-положителни, отколкото бяха преди два или три месеца, добави той. Пред програмата Today на „BBC“ той изтъкна:
„Моето най-добро предположение е, че икономиката ще бъде като цяло в застой тази година. Че няма да попречим много на растежа, но няма да имаме и дълбока рецесия. Това не е страхотно, особено след като би трябвало да се възстановяваме по-силно от COVID и особено след като не растем много добре през последното десетилетие и повече.“
Мрачната картина на МВФ за Обединеното кралство идва, след като Хънт предупреди, че е „малко вероятно“ да има място за някакви „значителни“ намаления на данъците в пролетния бюджет.
Канцлерът, който беше под натиск от някои представители на своята партия да намали данъците, за да стимулира икономиката, заяви, че понижаването на инфлацията „е най-доброто намаляване на данъците в момента“.
Инфлацията – темпът, с който се покачват цените – остава близо до най-високото си ниво от 40 години. Премиерът Риши Сунак обеща да намали наполовина инфлацията до края на годината, но мнозина очакват това да се случи така или иначе до голяма степен поради забавянето на покачването на цените на енергията и след отслабването на проблемите с доставките след пандемията.
Правителственият официален независим прогнозист Службата за бюджетна отговорност (OBR) очаква инфлацията, която измерва темпа на покачване на цените, да спадне до 3,75% до края на тази година – доста под половината от сегашното ниво.
Андрю Бейли, управителят на централната банка на Англия, също така каза, че инфлацията вероятно ще спадне бързо тази година, но предупреди, че рецесията в Обединеното кралство все още е в своя ход.
Докато МВФ прогнозира, че икономиката на Обединеното кралство ще се свие, той прогнозира икономически растеж от 1,4% в САЩ, 0,1% в Германия и 0,7% във Франция.
Хънт твърди, че данните на МВФ „потвърждават, че не сме имунизирани срещу натиска, който засяга почти всички развити икономики“. Той добави:
„Краткосрочните предизвикателства не трябва да замъгляват дългосрочните ни перспективи – Обединеното кралство надмина много прогнози миналата година и ако се придържаме към плана си да намалим наполовина инфлацията, Обединеното кралство все още се прогнозира да расте по-бързо от Германия и Япония през следващите години.“
Икономическите прогнозисти не винаги са точни, когато става въпрос за прогнозиране на бъдещето. МВФ изтъква, че неговите прогнози за най-напредналите икономики като тази на Обединеното кралство често са били в рамките на около 1,5 процентни пункта от това, което действително се случва.
МВФ уточни, че тенденцията централните банки да повишават лихвените проценти, за да се опитат да ограничат инфлацията, и войната в Украйна продължават „да тежат върху икономическата активност“ в целия свят. Но се казва, че повторното отваряне на икономиката на Китай след ограниченията, наложени поради COVID-пандемията, „проправи пътя за по-бързо от очакваното възстановяване“ в световен мащаб.