МВФ: Войната в Украйна и инфлацията заплашват световната икономика

0
33
Кристалина Георгиева
Кристалина Георгиева. Снимка: Facebook

Изпълнителният директор на Международния валутен фонд /МВФ/ Кристалина Георгива предупреди по-рано днес, че войната на Русия срещу Украйна влияе негативно на икономическите перспективи за повечето страни по света, като определи високата инфлация като „ясна и настояща опасност“ за световната икономика. Тя заяви още, последствията от руската инвазия допринасят за влошаване на икономическите рейтинги на 143 страни. По нейни думи инвазията е нарушила сериозно световната търговия с енергия и зърно и заплашва да причини недостиг на храна в Африка и Близкия изток. Георгиева сподели опасенията си по време на официална реч, отправена в навечерието на пролетните срещи на МВФ и Световната банка във Вашингтон, които ще се проведат през следващата седмица, предава „ABCNews“.

Неочакваното убедително възстановяване от световната пандемична рецесия през 2020 г. изненада бизнеса, като остави фабриките, пристанищата и товарните складове в положение, при което изпитват трудности да отговорят адекватно на голямото търсене от страна на клиентите, което от своя страна наложи повишаване на цените. Хронично високата инфлация, която принуждава световните централни банки да повишават лихвените си проценти и вероятно ще забави икономическия растеж, е „огромна пречка за глобалното възстановяване„, твърди Георгиева. Тя също така предупреди, че се очаква „фрагментиране на световната икономика на геополитически блокове“, тъй като Западът налага мащабни санкции на Русия, а Китай изразява подкрепа за автократичния руски режим на президента Владимир Путин. По повод на това тя коментира:

В свят, където войната в Европа води до глад в Африка, където пандемията може да обиколи земното кълбо за дни и да отеква с години, където вредните емисии навсякъде означават повишаване на морското равнище, заплахата за нашия колективен просперитет от срив в глобалното сътрудничество не може да бъде преувеличена.“

Преди войната Русия и Украйна осигуряваха 28% от световния износ на пшеница, а на Русия и Беларус се падат 40% от износа на калиев тор. Георгиева призова света да подкрепи украинците и отбеляза, че МВФ е предоставил спешно финансиране в размер на 1,4 млрд. долара, за да помогне на нападнатата страна да посрещне неотложните си нужди. МВФ предлага помощ и на съседните на Украйна страни, включително на Молдова, която е приела над 400 000 украински граждани, бягащи от войната.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments