Международният валутен фонд /МВФ/ призова централните банки по света да се съсредоточат повече върху подкрепата на икономическия растеж, особено в страните, в които инфлацията вече не е толкова осезаем проблем, какъвто беше до неотдавна, информира „Politico“.
В новото издание на своя доклад, озаглавен „Световни икономически перспективи“, Фондът приветства връщането на инфлацията към по-умерени нива, но предупреди, че ескалацията на регионалните конфликти и засилването на протекционизма създават сериозни рискове за световната икономика, която се бори отново да набере скорост.
„Смятаме, че рисковете са свързани с понижаване на икономическия растеж,“, заяви Петя Коева-Брукс, заместник-директор в отдел „Изследвания“ на МВФ, като изтъкна, че перспективите на Фонда са се влошили през шестте месеца след последната актуализация на периодичния икономически доклад.
Както и през април, икономистите все още смятат, че световната икономика ще нарасне с 3,2 % през тази година, но предупреждават, че различни фактори, като например слабият ръст на производителността в редица отрасли, ще попречат на подобряването ѝ през следващите години. За 2025 г. прогнозите предвиждат свиване от 3,3% до 3,2% през април.
„Имаме три основни препоръки за политиката,“, обясни Коева-Брукс, като подчерта, че първата се състои в предложението централните банки да се насочат към оказване на по-голяма подкрепа на дейността там, където инфлацията е под контрол. Тя допълни, че правителствата трябва да затегнат фискалната политика, за да сложат край на извънредните мерки, които биват въвеждани периодично от годините на пандемията насам, както и да въведат в действие структурни реформи за повишаване на производителността и увеличаване на работната ръка в голям брой браншове.
Петя Коева-Брукс прогнозира, че растежът на Еврозоната ще нарасне само с 0,8% през тази година, докато САЩ, които се справят по-добре с производителността и осигуряването на работна ръка през последните години, тази цифра ще нарасне с 2,8%. Въпреки това тя сподели, че очаква ускоряване на растежа в Еврозоната до 1,1% и забавяне до 2,2% в САЩ през следващата година.
МВФ очаква и значително забавяне на икономическия растеж в Китай, въпреки неотдавнашните усилия на Пекин да подкрепи икономиката. Експертите предвиждат растеж от едва 4,8% през тази година, което е по-малко от официалната цел от 5%, и забавяне до 4,5% през 2025 г.
Съдебните медици са категорични: Евгения е починала в мъки, осъзнавала е какво й се случва