МВнР: България очаква проектите по линия на Инициативата „Три морета“ да доведат до ускоряване на икономическия растеж

0
53
Инициатива "Три морета"
Инициатива "Три морета". Снимка: Министерство на външните работи

България очаква изпълнението на проектите по линия на Инициативата „Три морета“ да доведе до ускоряване на икономическия растеж и на конвергенцията със западната част на Европейския съюз. Това подчерта заместник-министърът на външните работи Румен Александров в изказването си по време на  четвъртия „Дубровник форум“, който се проведе на 9 и 10 юли 2021 г. под мотото „Заедно в един разделен свят“.

Заместник-министър Александров бе сред ключовите участници в дискусията, посветена на възможностите за стимулиране на икономически растеж и ускорено социално развитие в Централна и Източна Европа, като представи конкретно резултатите от Срещата на върха на Инициативата „Три морета“ в София на 8 и 9 юли 2021 г. и едногодишната домакинство от страна на България на Инициативата.
 
„Имахме успешна Среща на върха по линия на Инициативата „Три морета“ и прагматичен и продуктивен бизнес форум. В София се събраха висши представители на 12 държави от Централна и Източна Европа, сред които 9 президенти и един премиер от държавите, участнички в Инициативата, като се включиха и президентите на Германия и Гърция, както и заместник-председателят на ЕК. Видяхме и силно участие на международните финансови институции – Международният валутен фонд, Световната банка, Европейската инвестиционна банка, Европейската банка за възстановяване и развитие, на Европейската комисия, както и на мултинационални компании като „Амазон“ и „Гугъл“, заяви заместник-министърът на външните работи.
 
Той добави, че включването на Гърция бе по инициатива на България, не само заради енергийната диверсификация, а и за цялостната свързаност Север – Юг.

„Също по инициатива на България бе добавено ново измерение на свързаността в региона – в научната област и новите технологии“, каза още Румен Александров.

 
В рамките на форума заместник-министър Александров проведе редица двустранни срещи. С министъра на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи бе потвърдена готовността за възможно най-скорошно продължаване на диалога между двете страни.

С държавния секретар по европейските въпроси на Хърватия Андрея Метелко-Згомбич бяха обсъдени актуални теми от европейския дневен ред и бе договорено продължаването на редовните българо-хърватски консултации по двустранното сътрудничество и Балканите.

Румен Александров се срещна и със заместник-министъра на външните работи на Полша Марцин Придац, с когото размениха мнения по по-нататъшното развитие на Инициативата „Три морета“, по обстановката по външните граници на ЕС и в Черноморската зона.

С директора по глобалните отношения на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа Андреас Шаал бяха обсъдени по-нататъшните стъпки във връзка с кандидатурата на България за членство в ОИСР, като постигнатият до момента напредък в подготовката на страната ни бе оценен високо.

 
В „Дубровник форум“, който бе открит от премиера на Хърватия Андрей Пленкович, участваха Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел, Генералният секретар на Съвета на Европа Мария Пейчинович – Бурич, Специалният представител на ЕС по диалога Белград – Прищина, новоназначеният Върховен представен за Босна и Херцеговина Кристиян Шмид.

Участие взеха и външните министри на Чехия, Словакия, Латвия, Гърция, Република Северна Македония, Черна гора и Косово, заместник помощник държавният секретар на САЩ Матю Палмър, специалният пратеник на премиера на Канада за ЕС и Европа Стефан Дион, както и държавни секретари и заместник-министри на външните работи на Унгария, Полша, Сърбия, Литва, Естония, Кипър, Босна и Херцеговина и други.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments