Може би трябва да има външен контрол, който да следи случаите с издаване на фалшиви ТЕЛК-решения, заяви в парламента министърът на вътрешните работи Младен Маринов, след като бе изслушан от депутатите по разкритията за измамни схеми с инвалидни свидетелства в страната.
„Интересното при всички случаи е, че винаги се появява посредник, и нещата стигат до такъв етап, защото посредникът търси желаещи да получат ТЕЛК. Логиката би следвало да бъде обратна. Това говори за наистина организирана на престъпна група, която цели материална облага“, обясни Маринов, цитиран от „Фокус“. По думите му не винаги лицата, които играят ролята на посредници са лекари или упражняващи лекарска професия.
„Необходимите действия за решаване на проблемите в сфера са комплексни. Тук е свързано със заплащане, формиране на вътрешни органи за контрол при установяване на заболяването и издаването на решението“, посочи вътрешният министър. „Може би трябва да се мисли за външен контрол в системата. Такава система, която да маркира и да светва при установяване на несъответствие в процентите“, уточни той.
„10-те области с най-голям процент на лица, ползващи пенсия са: Силистра – 28,61%, Враца – 19,29%, Габрово – 19,02 %, Разград – 18,31%, Моната – 17,54%, Перник – 16,97, Плевен – 15,96% Кюстендил – 14,89%, София област – 14,75% и Ловеч – 14,52%“, съобщи още вътрешният министър пред депутатите. От началото на 2019 г. са образувани 29 досъдебни произодства и 41 преписки.