Министерството на вътрешните работи /МВР/ излезе с важни предложения за промени в Закона за движение по пътищата, които са публикувани за обществено обсъждане, предаде „БТА“. С проекта се целяло да се повиши безопасността и да се увеличи превантивния ефект на нормативната уредба.
В периода от 2010 до 2021 година 529 души са загинали по автомагистралите в България. По-тежкият травматизъм произтича от по-високата разрешена скорост, твърдят от МВР. Именно поради тази причина те предлагат максималната допустима скорост да бъде намалена от 140 километра в час на 130 километра в час. Освен това според друг текст на път, който е обозначен като автомагистрала, ще могат да се движат само превозни средства, които поддържат скорост от 70 километра в час. В момента допустимата е 50 километра в час.
Предвидени са и по-големи глоби за лицата, които извършват нарушения системно. Там санкциите стават двойни и тройни. Но има и случаи, в които глобите се повишават и при първо нарушение.
Така например шофьорът ще остава без книжка за 3 месеца и ще плаща 200 лева наказание в случаите, когато той няма регистрационни табели на автомобила, има поставено устройство за светлинен и звуков сигнал, откаже да покаже документите си на служителите на реда или по някакъв друг начин направи опит да осуети проверката и т.н.
Повишават се и санкциите, които сега са от 100 до 300 лева, на 600 лева за управление на автомобил без книжка или когато тя е отнета, както и когато водачът е с алкохол над 0,5 промила или е употребил наркотици.
При превишаване с над 40 километра в час на скоростта в населено място освен глоба от 600 лева, ще се отнема и свидетелството за правоуправление за срок от два месеца. Същото наказание ще важи и при 50 километра в час над допустимото извън населеното място. Предвижда се повишение и на други предвидени в закона глоби.
От МВР твърдят, че увеличението е съобразено с ръста на минималната работна заплата в страната и с официалните данни на Националния статистически институт.