Служители на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ /ГДПБЗН/ са проверили приблизително 1800 увеселителни заведения и обекти за настаняване с цел превенция. Фокус при контрола е поставен върху създадената организация за осигуряване на пожарната безопасност, на условия за евакуация и пожарогасене, на състоянието на отоплителните уреди и съоръженията, електрическите и вентилационните инсталации, на системите за гасене и известяване при пожар и тези за управление на дим и топлина и др.
В 313 от обектите са установени несъответствия на правилата и нормите за безопасност, съставени са 19 акта за административни нарушения и са връчени 139 писмени разпореждания, обобщи Йотo Василев от ГДПБЗН. В рамките на проверките са проведени и инструктажи с персонала в обектите и с църковните служители за действията, които е нужно да предприемат при възникването на инцидент.
През последните 2 години се наблюдава спад в домовите кражби, посочи инспектор Росен Белишки от отдел „Криминална полиция“. Статистиката сочи, че през първите 11 месеца на тази година са регистрирани 3927 домови кражби, сходна е ситуацията и за същия период на миналата година – 3808. Пикът в домовите кражби е бил през 2016 г., когато за времето от януари до края на ноември са били регистрирани 8161 домови кражби. Инспектор Белишки обърна внимание, че най-чести са набезите в жилища със стара дограма и стари заключващи механизми и призова гражданите да не неглижират тези 2 факта, защото за един опитен крадец тези домове реално изглеждат незаключени.
Главен инспектор Емил Ангелов от отдел „Охранителна полиция“ увери, че и в момента текат интензивни проверки за нерегламентирани продажби на пиротехнически изделия и припомни, че това може да се извършва единствено от лицензирани магазини. Той обобщи, че пред последните години се регистрират по 8 до 10 наранявания като при всички тях има неправилно боравене в нетрезво състояние или се предоставят на непълнолетни и отправи апел към родителите да не допускат децата им сами да ползват пиротехника.
„На всяко изделие има инструкции, ако всеки отдели по 2 минути, за да ги прочете, няма да имаме инциденти.“, коментира още главен инспектор Ангелов.
Препоръки за безопасно боравене и правила за употребата на пиротехнически изделия може да видите ТУК.
Гл. инспектор Борислав Ботев от Охранителна полиция, ГДНП добави, че са проведени срещи с частните охранителни фирми и на всички тях са изпратени съответните указания, както и на служителите от областните дирекции на МВР, за съответни действия по време на празничните дни. В този смисъл инспектор Петър Димитров, началник на група „Охранителна полиция“-СДВР посочи, че е осигурено засилено полицейското присъствие в столичния град. С приоритет ще са местата, където има струпване на хора – базари, авто и жп-гари, уточни инспектор Петър Димитров от охранителна полиция на СДВР.
От 23 декември до 3 януари е направена организация за допълнителни екипи на входовете и на изходите на големите градове. В дните с интензивен трафик те ще го подпомагат, а в останалите ще се засили контролната дейност, съобщи инспектор Мария Ботева от „Пътна полиция“. По думите й ще продължи прилагането на т.нар. „линеен подход“ и нарушителите ще се изваждат от пътния поток. Главно ще се следи за извършване на неправилни маневри, за движение в лента за принудително аварийно спиране на магистралите. От 24 до 27 декември, както и на 1 януари, ще се осъществяват специализирана акция със засилен контрол на скоростните режими. В техния фокус ще е недопускане на управлението на МПС след употреба на алкохол, наркотици и аналозите им, както и шофирането от неправоспособни лица.
Препоръки от Пътна полиция може да намерите ТУК.