На 30 септември ще стане ясно дали Омар Аднан е бил пълнолетен, когато е прегазил двамата полицаи в Бургас

Това ще стане ясно от съдебно-медицинска експертиза

1
259
Омар Аднан
Омар Аднан. Снимка: Искра.бг

Днес се проведе заседание по делото за смъртта на двамата полицаи Йордан Илиев и Атанас Градев, прегазени от автобус, пълен с мигранти. Обвиняем за тежкото престъпление е Омар Аднан. По време на днешното заседание трябваше да бъдат изслушани десетки свидетели – предимно бежанците, пътували във фаталния автобус. От тях не се яви нито един, тъй като повечето не са били установени. Заради това бяха представени показанията им, дадени непосредствено след трагедията. Те бяха изчетени в частта непосредствено преди качването в автобуса до момента на сблъсъка. Голяма част от тях се препокриваха, като беше посочено:

„Когато стигнахме до определеното място, не мога да го опиша, ни очакваха двама мъже. Там беше паркиран автобус. Единият го управляваше. Шофьорът не успя да потегли и поведението му не беше адекватно. Все едно беше дрогиран. Носеше маска и шапка. Не го видях добре. Вторият шофьор не носеше маска, беше гол до кръста. Носеше дълъг панталон. След като водачът не успя да подкара автобуса, ни накара всички мъже да излезем и да започнем да го бутаме. /…/ Скоростта на автобуса беше висока, над 100 км/час. Последва силен удар. Някои от пътниците успяха да излязат през счупените прозорци. Вторият мъж говореше с диалект между сирийско-ливански език. Всички от групата бяха с леки одрасквания. По-късно разбрахме, че има загинали полицаи.“

„Шофьорът не успя да запали автобуса и ни накара да бутаме два пъти. Мисля, че не можеше да го запали, защото не можеше да го управлява. След известно време пътуване, ни казаха да се държим силно, защото има полицаи. Ускори скоростта и ни подгониха полицейски служители. Движеше се много силно, над 100 км/час. Леко намали, а след това последва силен удар. Полицаите ни изкараха и ни казаха да лежим на тревата. Видях ударения патрулен автомобил.“

„Пристигнахме гладни и жадни до крайната точка, където имаше паркиран автобус. Каналджиите ни оставиха на други двама мъже. Те ни казаха да се качваме през задната врата, а след това да клекнем, така че да не се виждаме. Явно шофьорът обърка пътя, минахме през дървета на клони, които счупиха стъкла. Аз бях на пода до вуйчо ми, който ме държеше. Бях уплашен. Впоследствие чух суетенето на хората, чух и сирените. Последва удар и впоследствие викове. Когато слязохме от автобуса имаше много викове, светлини и хора. Чичо ми през цялото време се опитваше да ме успокои.“

„През третата вечер, през която вървяхме в България, пристигнахме до автобус. Посрещна ни мъж, който ни каза да се качим и да стоим наведени. Автобусът катастрофира, а поне 5 човека избягаха през прозорците. Не мога да разпозная шофьора, защото седях най-отзад.“

„След два или три дни водачите ни казаха, че сме стигнали до крайната точка. Стигнахме до автобус. Не мога да го опиша, нито водачите. Не съм го бутал. Трябваше да седим легнали в него. Стана удар, а след това полицаите ни изкараха и ни сложиха да лежим на тревата. Не видях нищо друго.“

„Пристигна рейс. Не видях шофьора, но друг човек слезе от него и започна да крещи да се качваме по най-бързия начин и да застанем така, че да не се виждаме. Автобусът имаше проблем. Изглежда технически, защото трябваше да го бутаме, за да запали. Пътувахме около час – час и половина. Видяхме светлини. Първо ни казаха, че е линейка, а после, че ни гонят 5-6 патрулни полицейски автомобила. Чух звук като от изстрел и последва удар. Шофьорът и помощникът му говориха помежду си, но не и на нас. Само ни крещяха да мълчим.“

„В България съм с родителите си – майка ми, баща ми, брат ми и сестра ми. Късно вечерта при нас дойде автобус. Бял на цвят Един човек слезе от него и ни каза да се качваме. Беше около 18-годишен, предполагам по езика му от Алепо, беше гол до кръста. Зад волана беше друг мъж, не говореше. Не мога да кажа на колко години. Автобусът не можа да тръгне и трябваше да го бутаме. Вторият ни казваше: „Мълчете, минаваме пост.“ След около час-час и половина чух сирени. Каза, че е линейка. В автобуса имаше пердета и не знам къде бяхме. Продължихме да сме клекнали. Последва ни патрул. /…/ Видях, че автобусът се е ударил в павилион и кола.“

„Чакахме около няколко часа автобуса. Шофьора не го видях. Слезе помощникът му, но не го видях и него. Шофьорът ускори скоростта, когато разбрахме, че ни гони полицията. Чух един-два изстрела. Когато излязохме от автобуса видях, че сме ударили бутка и кола.“

„Крещеше постоянно на арабски език. Не съм чул да казва нещо на шофьора. Беше тъмно в автобуса. Не виждах пътя, но след около 10 км чух сирените и последва ударът.“

Това са някои от свидетелските показания. За част от другите очевидци, за които има посочен адрес в България, съдът ще направи опит още веднъж да ги призове и да ги разпита лично.

Споменато беше и името на Валентин Атанасов – за него има данни, че срещу 150 лева е показал на шофьора Омар Аднан маршрута до Бургаско. Часове преди престъплението сириецът е шофирал автобус от Харманли до Бургаско с навигатор Атанасов, като идеята била Омар да разучи маршрута. Автобусът обаче се повредил и спрял малко край местността „Отманли“, където го и оставили. Впоследствие двамата са се прибрали в Харманли, където сирийците купили за 6000 евро бракувания „Мерцедес“, с който Омар /шофьорът/ и сънародникът му Ахмад /спътникът му/ се върнали в Странджа, където призори на 24 август качили 47 мигранти, влезли нелегално откъм Турция.

За Атанасов стана ясно, че се предполага, че в момента се намира в Германия. Той е напуснал страната тази година през ГКПП „Дунав мост“ и към момента няма данни да се е връщал. Държавното обвинение настоява за актуална справка колко пъти и кога е напускал страната.

След заседанието адвокатът на Омар Аднан – Калин Янев потвърди, че е имало открити сирийски мигранти, които са пътували в автобуса и няколко от тях са били разпитани. Той добави:

„Останалите не се явяват. Съдът ще положи необходимите усилия да бъдат призовани повторно. На някои бяха прочетени днес показанията, които са дали на досъдебното производства. Държим на непосредствения разпит с оглед на разкриване на обективната истина имаме допълнителни въпроси към тези свидетели, заради това държим на техния непосредствен разпит пред съда. Какво е било поведението на клиента ми, непосредствено пред катастрофата. В този смисъл.“

И продължи: „Ние твърдим, че той е направил всичко необходимо, за да избегне и да предотврати сблъсъка, правейки маневра завиване надясно, което са вижда и на видеозаписа.“

На въпрос какво се очаква от тройната експертиза, която предстои да бъде представена в понеделник във връзка с установяване на възрастта на Омар Аднан, адвокат Янев каза: „В понеделник ще коментираме.“

Същевременно прокурорът по делото Димитър Узунов обясни, че остават пет или шест души, на които не са приобщени показанията. По време на предишните заседания е бил разпитан спътникът на Омар Аднан. По този повод държавният обвинител коментира:

„Лично разпитахме по време на предходно съдебно заседание лицето, за което става въпрос във всички свидетелски показания, което е бил спътник на подсъдимия. Той беше лично изслушан. Разпитът му беше доста дълъг, продължи от 09:30 часа до 15:00 следобед. Да, за този, който е подпомагал подсъдимия. /…/ Аз мисля, че производството неотклонно върви към изясняване на обективната истина. Бяха изслушани всички експертизи, с изключение на тройна съдебна медицинска експертиза. Вещите лица са призовани за понеделник. Ще видим, ако се явят, ще ги изслушаме и тях. Но всички други експертизи, вещите лица, които бяха изготвили съответните експертизи, са изслушани. Включително и тройната автотехническа експертиза. Тази експертиза даде абсолютно категоричен отговор. Имал ли или е нямал възможности за това да не бъде предизвикано пътнотранспортното произшествие. Нещо повече дава три варианта на избягване на пътнотранспортното произшествие. Това беше ясно заявено от вещите лица.“

Попитан какво ще стане във връзка с искането на защитата за разпит на всичките сирийски бежанци, които не са били установени, прокурор Узунов отвърна: „Това са свидетели, за които има данни за посочен адрес на територията на България. Ние сме длъжни да положим необходимите усилия, да бъдат редовно призовани и лично изслушани от съда. Ако това не бъде сторено, което не зависи от прокуратурата по обясними причини, ние ще направим съответните доказателствени искания.“

По повод експертизата за възрастта на Аднан, държавният обвинител каза, че тя е дала своето заключение: „Експертизата е с основен въпрос, каква е била възрастта на обвиняемото лице. Тази експертиза беше назначена лично от мен във входа на досъдебното производство.“

Следващото заседание ще бъде на 30 септември.

Асен Василев алармира: МРРБ бави средствата по общинските проекти

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments