На борсата няма никакви сделки за зърно, всички изчакват каква цена ще даде държавата

0
34
Пшеница
Пшеница. Снимка: Pixabay

От началото на месеца на Софийската стокова борса няма никакви сделки за зърно. Всички изчаквали каква цена щяла да даде държавата. Това съобщи пред „БНТ“ изпълнителният директор на борсата Васил Симов.

Той обясни, че до края на миналата година цените са се движили предвидимо, като традиционно зимата е било регистрирано поскъпване. Към края на февруари зърното е поскъпнало много след започването на войната в Украйна. Причината е, че там изобщо борсата затвори и спря да дава своите котировки.

Скокът в цената е бил 30%. През последните два-три дни се наблюдава понижение, но все още това рязко поскъпване не може да бъде компенсирано. Евентуално ще има нормализиране, когато бъде прибрана новата реколта от пшеница. Самият Симов очаква цените да тръгнат надолу в края на април и особено през месец май.

Според него в момента българските производители имат шанса да изнесат своята продукция, защото експортът от Украйна е блокиран, а това ще увеличи търсенето. Симов счита за добри новини и факта, че държавата също ще се яви купувач на зърно. Всичко това ще внесе свежи пари.

Симов говори и за торовете, които традиционно се купуват от Украйна, като каза, че те са необходими за нормалното производство на пшеница. Но според него по-големият проблем е цената на природния газ, защото торове се произвеждат и в България и било гарантирано, че количествата щели да бъдат достатъчни.

Шефът на борсата коментира и цената на олиото като каза, че в Ротердам тя е замръзнала на 1700 долара на тон през последните дни след рязкото поскъпване преди това. Той подчерта, че при много рязък скок търговията дори се прекратява, за да може обстановката да се успокои. Причината за поскъпването е, че Украйна произвежда много големи количества слънчоглед и тя е най-големият износител. Но за щастие България не е зависима в това отношение нито от нея, нито от Русия. Симов е категоричен, че у нас няма недостиг на олио затова не трябва да се презапасяваме.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments