От четвъртия път членовете на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет приеха във вторник молбата на Методи Лалов да бъде освободен от съдебната система, но преди това го наказаха със „забележка“ по две стари проверки, предаде БНР.
В началото на август Лалов подаде оставка като съдия в Софийския районен съд заради намерението си да участва в политическия живот на страната. Тогава Лалов заяви, че само отвътре в съдебната система се вижда как тя загива.
Той възнамерява да се включи в местните избори като водач на листата на общинските съветници на „Демократична България” в София.
Неговото освобождаване се забави, като един от мотивите на съдебните кадровици беше, че Лалов има забавени актове като докладчик по дела. Бившият вече магистрат обаче видя опит да бъде саботирано участието му в местния вот.
Дисциплинарните наказания бяха наложени след продължило няколко часа обсъждане при закрити врата и гласуване с 8 гласа „за“ и един „против“, а за оставката му гласуваха с 8 гласа „за“ и 4 „против“.
Срещу двете дисциплини наказания се обяви председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов, а трима от членовете си направиха отвод и не гласуваха.
Съдията от Софийския районен съд и бивш негов председател Методи Лалов неуспешно се опитва да напусне системата, след като още на 1 август подаде оставка и поиска да бъде освободен считано от 2 септември. Той изложи и подробни мотиви към молбата си. Освен това бе поканен да оглави листата за общински съветници на „Демократична България“.
Съдийската колегия два пъти не успя да се събере, за да освободи Лалов и така забави официалното обявяване на кандидатурата му. На двете предишни заседания – на 15 и на 30 август нямаше кворум и заседанията бяха отлагани заради отпуски. Решението за това Методи Лалов да бъде освободен от съдебната система бе отложено и третия път – на 9 септември. Причината бе формална – че оставката му не е била разгледана от Комисията за атестирането и конкурсите (КАК), каквото е изискването на Закона за съдебната власт.