На фона на сриващата се медийна свобода: Преизбраха Жотева за председател на СЕМ

0
59
Бетина Жотева
Снимка: Архив, Президентство

В продължение на още една година Бетина Жотева ще бъде председател на Съвета за електронни медии /СЕМ/. Решението беше взето с 4 гласа „за“ и един „въздържал се“. Същевременно членовете взеха още едно решение – да пратят писмо до Европейската комисия поради проблема с намалените бюджети на обществените медии и на самия СЕМ. За пореден път регулаторът ще постави въпроса за нуждата от реформа във финансирането на обществените медии.

Припомняме, че преди година Жотева смени на председателското място София Владимирова. Според закона председателят на СЕМ представлява съвета, подписва актовете му, които са взети в изпълнение на Закона за радиото и телевизията, контролира изпълнението им, издава наказателни постановления за нарушения на разпоредбите, осъществява връзките институцията с държавните служби, доставчиците на медийни услуги и с международните организации, свързани с медиите.

Мандатът на членовете на СЕМ е 6 години, като 3-ма от тях избират от Народното събрание, а 2-ма се назначават от държавния глава. Съставът на регулатора се обновява през 2 години от квотата на парламента и през 3 години от тази на президента.

През тази една година от управлението на Жотева обаче се влошава свободата на словото у нас. Според класацията на „Репортери без граница“ за 2021 г. мястото, заето от България, показва влошаване с един пункт спрямо резултата от предишната година, когато страната заемаше 111-о място. Това е тревожно, защото ежегодните доклади на неправителствената организация и изводите от тях се ползват като ориентир от международни институции при оценяване на нивата на демократичност в съответните държави.

Както и миналата година, през 2021 г. България отново е на последно място в ЕС по свобода на словото. Тя е далеч и от втората страна в съюза с най-лоши показатели – Унгария, която заема 92-о място. Следващите държави с най-лоши резултати в ЕС са Гърция (70-о място), Полша (64-о място) и Хърватия (56-о място).

В от 20 април България е спомената поименно само в едно изречение, в което пише, че тя е една от страните, в които „атаките срещу журналисти и произволните арести са се увеличили“. Класацията на организацията показва, че „журналистиката, която е основната ваксина срещу вируса на дезинформацията, е напълно или частично блокирана в 73% от всичките 180 държави, изследвани от организацията“. Тези 73% отговарят на страните, създали „много лоша“, „лоша“ или „проблематична“ среда за журналистиката. България попада в категорията „лоша“ среда и е единствената страна от ЕС, поставена именно в тази група.

И въпреки тревожните данни от тази класация, в която посочените проблеми всяка година, са почти едни същи, решения от страна на СЕМ липсват.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments