Камиони с пластмасови боклуци, идващи от Румъния, Полша и България, престояват на ГКПП „Лесово“ на път към предприятие за преработка в Турция. Това е констатирало проверка на Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ в Стара Загора вчера, след като е била сигнализирана от Митническото бюро в Лесово.
Проверката показва, част от камионите са преминали транзитно през територията на страната ни, излезли са на пункт „Лесово“, но са били върнати от властите в Турция и сега са намират на границата. Проверени са всички 11 камиона и е констатирано, че те превозват боклуци от пластмаса за Турция. Превозните средства са върнати обратно на основание Административно решение за връщане на Митническа дирекция „Хамзабейли“ (Турция) на основание чл. 181/3-в от Митнически регламент на Република Турция, тъй като отпадъците не са подходящи за внос в Турция.
Старозагорската екоинспекция е установила, че има съответствие на превозвания отпадък с придружаващата документация. След като турската страна връща камионите, следва да бъдат върнати в тази по изпращане (от където са тръгнали съответните превози), като за целта е необходимо на ГКПП „Лесово“ да бъдат предоставени коректно попълнени документи по приложение VII от Регламент (ЕО) №1013/2006 относно превозите на отпадъци с указан обратен маршрут, час и пункт, на който ще напуснат територията на България.
По информация на Митническия пункт в Лесово към 12:00 часа днес на пункта освен 11-те камиона, има други 3 камиона (от Словакия, Хърватия и Румъния), които са пристигнали там днес. Засега те са спрени, не са допуснати на територията на Турция и са на паркинг на ГКПП „Лесово“.
По случая са били сезирани всички компетентни органи по чл. 116 от Закона за управление на отпадъците, за да се проследи маршрутът на камионите до окончателното напускане на територията на страната. Целта е контролните органи на екоминистерството е да гарантират, че боклукът няма да бъде изхвърлен на територията на България.
Новината идва на фона на доклад на „Greenpeace“ от 17 май, че пластмасови отпадъци от Обединеното кралство се изнасят за Турция, а след това незаконно се изхвърлят и изгарят там. Представители на неправителствената екоорганизация твърдят, че около 40% – или 210 000 тона от износа на пластмасови отпадъци от Острова са били изпратени в Турция миналата година. Вместо да бъдат рециклирани обаче, разследващите екипи са се натъкнали на част от тях, изхвърлени на територията на пътища, полета и водни площи. В отговор на обвиненията правителството на Обединеното кралство заяви, че страната е „световен лидер“ в борбата със замърсяването, причинено от пластмаса.
В доклада се казва още, че Турция се превръща в най-голямото сметище на пластмасови отпадъци в Европа. Организация сподели, че е проучила 10 обекта в Южна Турция и е открила пластмасови торбички и опаковки с логото на различни вериги британски супермаркети и компании за търговия на дребно. Сред купищата смет е открита и опаковка от използван антигенен коронавирусен тест, което показва, че отпадъците са изхвърлени преди по-малко от една година.