Законопроект осигурява въвеждане на единна информационна система на съдилищата и функционирането на Единния портал за електронно правосъдие. Съдебните дела вече ще могат да се разглеждат електронно. Това стана ясно, след като днес на първо четене бяха приети промени в Гражданския процесуален кодекс, съобщава „DarikNews.
Новите текстове дават възможност да се извършват процесуални действия в електронна форма и да се изготвят електронни съдебни дела. Платформата ще бъде достъпна след първоначална регистрация. Там участниците в съдебното производство ще могат да получават електронни съобщения, призовки и книжа, включително да бъдат уведомявани за определени процесуални действия.
Предвижда се чрез Единния портал за електронно правосъдие да се връчват и призовки на кредитни и финансови институции. Адвокатите пък ще се регистрират в портала и ще трябва да поддържат профила си.
От БСП заявиха, че ще гласуват „въздържали се“ заради опасения, свързани с бързината на съдебното производство, и ще внесат предложения преди второто четене. Представителката на левицата Смиляна Митова заяви:
„Ние подкрепяме философията и духа на закона на промените в ГПК и НПК. На комисия сме гласували „въздържали се“ и така ще гласуваме и днес поради това, че някои от нормите, особено тези, които засягат промени в Наказателно-процесуалния кодекс, вместо да решат проблемите с бързината на правосъдието мисля, че ще създадат нови промени“.
Правят се поправки и в Закона за здравето, с които се цели прецизиране на процедурите по задължително настаняване и лечение, като се дава възможност подсъдимият да участва чрез видеоконферетна връзка. Това ще се допуска и при обявено извънредно положение, военно положение, бедствие, епидемия, други форсмажорни обстоятелства.