На първо четене: Парламентът прие пет законопроекта за промени в Изборния кодекс

Промените целят прозрачност и модернизация на изборния процес.

0
27
Народно събрание
Народно събрание. Снимка: Кадър от видео

Днес Народното събрание прие на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. Те са предложени от различни политически формации и включват редица изменения, сред които премахване на хартиените бюлетини, въвеждане на видеонаблюдение, промени в избирателните списъци и нови методи за гласуване.

Основни акценти от законопроектите:

1. Законопроект на „Възраждане“ – С предложението на „Възраждане“ се премахва хартиената бюлетина, а вместо това се акцентира върху видеонаблюдение в реално време при обработката на изборни резултати. Законопроектът също така ограничава секциите извън ЕС до максимум 20 в една държава, увеличава състава на ЦИК до 25 членове и изисква членовете на секционните избирателни комисии да имат завършено средно образование.

2. Законопроект на „Има такъв народ“ – ИТН предлагат машинно гласуване чрез сканиращи устройства, създаване на преброителни комисии за по-голяма прозрачност и увеличаване на броя на гласоподавателите в една секция от 1000 на 2000. Видеонаблюдението ще обхваща целия изборен ден.

3. Законопроект на БСП – Левицата предлага въвеждане на регионални преброителни центрове и активна регистрация на избирателите. Освен това, предвиждат експериментално машинно преброяване на гласовете, за да се тества ефективността на технологията.

4. Законопроект на „Продължаваме промяната-Демократична България“ /Надежда Йорданова/ – Този законопроект предлага преброителни участъци за общини с над 20 000 избиратели и пряко телевизионно излъчване на обработката на изборни резултати, за да се осигури максимална прозрачност.

5. Законопроект на Кирил Петков /ПП-ДБ/ – Петков предлага въвеждане на оптично сканиращи устройства за хартиените бюлетини и електронни протоколи, като отпадне ръчното броене. Гласуването с машини ще е задължително в секции с над 300 избиратели, а влизането в сила на тези промени ще бъде отложено с една година.

Дебатите в парламента съпътстваха гласуването. Ремзи Осман от ДПС изрази опасения, че промените могат да доведат до изчезване на избирателни кутии и други злоупотреби. Освен това, той подчерта, че промените в изборното законодателство трябва да се обсъждат в по-спокойно време. Александър Рашев от ИТН защити промените, като подчерта, че Изборният кодекс гарантира представителността на българските граждани и затова е от първостепенно значение.

Законопроектите ще бъдат разгледани на второ четене, като се очаква допълнителни обсъждания и корекции. Основните цели включват намаляване на бюрокрацията, повишаване на прозрачността и внедряване на съвременни технологии за гарантиране на честността на изборите.

Борислав Сарафов предложи свой заместник

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments