Кабинетът на премиера в оставка е отпуснал като „неотложен разход“ близо 5 милиона лева за строителството на изкуствен остров срещу новостроящия се петзвезден хотел в курорта „Св. Св. Константин и Елена“ край Варна, съобщават от „Дневник“.
Обявлението за провеждането на търга е било публикувано на 12 април, само няколко дни след провеждането на парламентарните избори у нас. Според текста му – възложители на бъдещото строителство са Община Варна и областният управител на Варненска област Стоян Пасев. И двете институции в момента са под ръководството на ГЕРБ.
Публикуваната обява гласи, че става въпрос за строеж на брегозащитно съоръжение, финансирано на 17 февруари от кабинета на Борисов. Приложените скици в инвестиционното предложение обаче недвусмислено илюстрират, че става въпрос за изкуствен остров, който след завършването си ще бъде предоставен на концесия.
Финансирането от страна на държавата в размер на 4.8 милиона лева идват от резерва за неотложни и непредвидени разходи за 2021 година в частта за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия според Закона за държавния бюджет.
Какви ли са тези неочаквани обстоятелства, пред които се е изправил кабинетът на Борисов, така и не става ясно. Имайки предвид, че говорим за изграждане на подводни рифтове и остров, замислени да обслужват частни интереси, вероятно неотложното обстоятелство е свързано с пари. С държавни пари в чужд джоб.
На мястото на някогашния „Бор“ се строи един от най-големите хотели в курорта. Заедно с парцела, прилежащ към него, той бе придобит от едноименното търговско дружество през 2003 година като част от активите на бившето държавно ТД „Дружба“. Оказва се, че малкият плаж идва тесен и държавата се е нагърбила с нелеката задача не само да го разшири, но и неотложно да построи остров пред него.
Според регионалното министерство за целите на проекта няма нужда да се извършва оценка на въздействието върху околната среда. Причината е, че неговата реализация „няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и видове, предмет на опазване в защитени зони“.
Напомняме, че възможността за строителство на острови в акваторията на Черно море беше допусната с поправки в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, приети от Народното събрание още през 2013 година.
Случайно или не дни след вота през 2009 година стана ясно, че в края на управлението на така наречената тройна коалиция, тогавашният областен управител на морската столица – Христо Контров от ДПС е продал без тръжни процедури на „Холдинг Варна“ (също част от групата около „Химимпорт“) 118 декара изключителна държавна собственост на цена около 50 евро за квадратен метър.
Любопитна е грижата към бизнеса на компаниите, свързани с подобни групи, както и фактът, че подобни практики имат тенденцията да се случват непосредствено преди или след парламентарни избори.