„Трябва да решим като общество от каква армия имаме нужда, ще разчитаме ли на нея, ще подкрепяме ли модернизационните проекти и хората в армията за техния социален статус, кариерен модел, роля и признание в обществото. Те го заслужават, а обществото ни заслужава модерна и мотивирана армия, за да гарантира националния суверенитет, просперитета и развитието на държавата ни, която е поставена пред много предизвикателства.“
Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес след проведения Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили на България през 2021 година, съобщиха от Министерството на отбраната. В заседанието участваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, министърът на отбраната Стефан Янев, висшият команден състав на Българската армия, командири на военни формирования от видовете въоръжени сили и началници на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
„Българският народ трябва да знае, че мъжете и жените в униформа работят в условия на лишения и недостатъчна материална осигуреност, но той може да разчита на тях. Потенциалът им гарантира изпълнението на конституционните ни задължения“, заяви началникът на отбраната.
Адмирал Ефтимов посочи, че в условията на пандемия през 2021 година бяха проведени 329 учения, което е с над 50 повече от предходната година. Продължи участието на страната ни в мисии и операции зад граница, общо с над 430 военнослужещи. Той припомни, че през юни приключи участието на наши формирования в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане в Афганистан „Решителна подкрепа“. За срока на мисията Въоръжените сили на България изпратиха 42 контингента с общо над 9200 военнослужещи. „Участието ни бе успешно, добре оценено от нашите съюзници и с натрупан безценен опит“, посочи той.
През изминалата година успешно бяха изпълнени 79 мероприятия с общо 1200 военнослужещи и 290 единици техника по оказване помощ на населението при бедствия, тежки зимни условия, пожари, въздушен транспорт и наблюдение. Над 1500 военнослужещи и 160 единици техника участваха в гасенето на пожари и ликвидирането на последствия от наводнения, над 500 тона вода бяха доставени по въздух. Военновъздушните сили изпълниха общо 66 полета за пожарогасене, авиомедицинска евакуация, превозване на медицински екипи и органи за трансплантация, търсене и спасяване и доставка на хуманитарна помощ.
„Тези задачи ние изпълняваме с наличното въоръжение и техника, нямаме отделен ресурс и подготовка за това“, подчерта адмирал Ефтимов.
През 2021 година по третата мисия на Въоръжените ни сили бяха унищожени 145 броя невзривени бойни припаса от различен тип и калибър. Също така, поради създалата се усложнена обстановка на българо-турската и българо-гръцката граница, от ноември 2021 година до януари 2022 година. 450 военнослужещи и почти 70 единици техника бяха развърнати на ротационен принцип за охрана и наблюдение на южната граница и подпомагане силите на МВР.
Висшето военно ръководство работи от октомври за планирането на превантивни мерки в рамките на НАТО за укрепване на периферията на Алианса, каза в отговор на въпрос началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на брифинг пред журналисти след провеждането на анализа.
„Нашата концепция за изграждането на бойна група в България е гъвкава – на основата на механизиран батальон с подразделения за бойна поддръжка, ние представяме пред съюзниците възможността да ни усилят с определени формирования, които покриват дефицитите на Въоръжените сили на Република България“, каза той. Адмирал Емил Ефтимов разясни, че целта е бързо да бъде изградено ефективно бойно формирование.
„Ние искаме да покажем, че в България нашите въоръжените сили, съвместно със съюзниците, могат да демонстрират способности на акумулиране на възпиращ потенциал“, заяви той и съобщи, че тази концепция ще бъде представена утре на заседанието на Съвета по сигурност.
Адмирал Ефтимов разясни, че такива бойни групи има вече установени в Балтийските държави и Полша в резултат на политическо решение, взето на Срещата на върха на НАТО във Варшава. Числеността им варира според приноса на съюзниците към определените държави от 850 до 1500 души. Обсъждана е идеята такива бойни групи да се разположат в България, Румъния, Словакия и Унгария. Планирането на превантивните мерки е процес и политико-военната работа в органите на НАТО продължава, посочи началникът на отбраната.
„Ние участваме като страна-членка и давахме своя принос за формирането на такава концепция, която да отразява националните ни приоритети, състоянието на въоръжените ни сили и да бъде съобразена с процеса на вземане на решения в НАТО“, посочи адмирала.