„Сухопътните войски работиха много задълбочено и аналитично. Благодаря на командирите на Сухопътни войски и на екипа, който работи за реализацията на проекта за новата бойна машина на пехотата. През годините успяхме да изведем нужните поуки и да анализираме обстановката, за да настъпи така очакваната и критична модернизация за Сухопътните войски, да предложим машина, която е добра, удачна и усъвършенствана комбинация между огнева мощ, мобилност и защита. С това, което предлагаме и в контекста на това, което се случва на полигона, Сухопътните войски могат да изпълняват задълженията си в колективен и национален мащаб.“
Това отвърна началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на питане за предложението за инвестиционен разход за проекта за новата бойна машина на пехотата, което ще бъде внесено за одобрение в парламента. По време на учението „Noble Blueprint – 2023“ на учебен полигон „Ново село“ той коментира и модернизацията на войсковия район „Кабиле“: „За изграждането на инфраструктура ние се ползваме от колективната система за сигурност, включително и от общи фондове на НАТО. Иска ми се така, както се развива проектът за машините за Сухопътните войски, така да имаме и подобряване на инфраструктурата. В България казарми не са строени от 30 години. Крайно време е българският войник да живее, да се труди и да тренира съгласно съвременните стандарти, за да бъде горд, че носи униформата като войник от Българската армия.“
„Нашето въоръжение и техника основно е от съветско време, затова е нормално някои системи и специално зенитно-управляеми ракети да не могат да се поддържат“, заяви адмирал Ефтимов в отговор на журналистически въпрос за предложението на депутати за предоставяне на боеприпаси с дефекти на Украйна. Той посочи, че редовно запознава военния министър и държавното ръководство със състоянието на наличното въоръжение и техника, както и че в Щаба на отбраната се изготвят постоянни анализи и годишен доклад.
Адмирал Ефтимов уточни, че в предложението на депутатите става въпрос за няколко броя ракети от посочения тип. Той бе категоричен, че няма възможност те да бъдат ремонтирани от наша страна, както и че съхранението им в складове на Българската армия би могло да представлява риск за личния състав.
„Имаме проекти за модернизиране на нашите системи за противовъздушна отбрана. Това, което имаме на въоръжение в Българската армия, с малки изключения, е в изправност и можем да изпълним конституционните си задължения“, обобщи адмирал Емил Ефтимов.