Над 130 000 са одобрените е-протоколи за скъпоструващо домашно лечение

0
61
Министър Александър Йоловски
Министър Александър Йоловски. Снимка: МЕУ

Над 130 000 е общият брой на регистрираните и одобрените електронни протоколи за скъпоструващо домашно лечение. На тяхна база са били издадени повече от 103 000 електронн рецепти, кометира министърът на електронното управление Александър Йоловски, уточнявайки:

„За по-малко от 6 месеца, откакто „Информационно обслужване“ АД въведе в експлоатация издаването по електронен път на „Протокол за предписване на лекарствени продукти, заплащани от Националната здравноосигурителна каса/Районните здравноосигурителни каси /НЗОК/РЗОК/“, данните показват много добри резултати“, посочи още той.

Е-протоколите заместват използваните доскоро хартиени протоколи за отпускане на медикаменти за скъпоструващо домашно лечение, които се заверяваха от НЗОК и РЗОК. Само от началото на юли, когато НЗОК и РЗОК започнаха да приемат единствено електронни протоколи за скъпоструващо домашно лечение, са регистрирани над 37 000 документа.

„Въвеждането на електронните протоколи облекчава значително над 280 000 пациенти“, каза министър Йоловски.

С електронизацията на процеса отпада задължението на здравноосигурените лица да посещават РЗОК и да представят медицинска документация за заверка на протокол, отчете министърът. Според него това е огромно облекчение за пациентите, част от които са трудно подвижни, като им спестява значителни средства и време. В момента заверката на протоколите по електронен път отнема по-малко от 1 ден. От друга страна отпадна и ангажиментът на пациентите да предоставят в аптеката хартиен документ при получаване на изписаните им медикаменти.

Въвеждането на електронни протоколи увеличава многократно и контрола от страна на НЗОК върху разходването на средствата за скъпоструващо домашно лечение, което води до по-детайлно планиране, прогнозиране и управление на ресурсите. Електронизацията на процесите подобрява съществено качеството на здравните услуги в България.

„В момента екипите на „Информационно обслужване“ АД работят и по системата за верификация на лекарствените продукти. Това ще позволи на НЗОК да заплаща само лекарства, които са успешно верифицирани в системата на Българската организация по верификация на лекарствата /БОВЛ/“, обяви Йоловски.

Така се избягва опасността от използването на фалшифицирани лекарства, които представляват все по-голям риск в световен мащаб. Системата за верификация предотвратява навлизането и разпространението на фалшифицирани лекарства в законната дистрибуторска мрежа. Целта й е да се съобрази с новите изисквания на ЕС за предотвратяване навлизането на фалшифицирани лекарства и да осигури снабдяването на пациентите с автентични лекарствени стоки.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments